Warto spisać się przez internet

i

Autor: pixabay

Ruszył Narodowy Spis Powszechny. Najłatwiej spisać się przez internet

2021-04-04 14:11

Wypełnienie formularza zajmuje zaledwie kilka minut. Warto spisać się już dziś

Wystartował Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. - Spisujemy obywateli przebywających na terenie naszego kraju według stanu na 31 marca na godzinę 24-tą -mówi Mirosław Draszczyk -kierownik oddziału urzędu statystycznego w Bielsku-Białej, któremu podlega także powiat żywiecki.

- Spisujemy przede wszystkim podstawowe dane osobowe: imię, nazwisko, pesel, datę urodzenia, płeć, język, a także narodowość i wyznanie. Są też pytania o sytuację społeczno-zawodową. Pytamy także o warunki mieszkaniowe - wyjaśnia.

Spisanie się jest obowiązkiem zapisanym w ustawie, a najłatwiejszym sposobem by się spisać jest wypełnienie internetowego formularza.

- Mamy świadomość, że nie każdy jest w stanie dokonać samodzielnie takiego samospisu internetowego, dlatego jest także możliwość spisania się przez telefon - tłumaczy kierownik Draszczyk. - Warto zadzwonić na spisową infolinię i poprosić o dokonanie spisu, jednak w pierwszej kolejności prosimy o wykorzystanie internetu - apeluje nasz rozmówca.

Co ważne - w tym przypadku nie możemy zasłonić się przepisami RODO, w przypadku spisu - są one zawieszone. Na spisanie się mamy czas do końca września. Jeśli jednak nie spiszemy się sami, możemy spodziewać się telefonu od rachmistrza. Jeśli tylko sytuacja pandemiczna pozwoli - rachmistrze spisowi także ruszą w teren.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl

Ruszył Narodowy Spis Powszechny
Wielkanoc w domu najlepszej polskiej oszczepniczki