Puzoniści muzykować będą całty tydzień

i

Autor: FB Żywieckie Suwakowanie

Puzony wracają do Żywca

2021-07-15 16:52

XV jubileuszowa edycja Żywieckiego Suwakowania znowu w Żywcu. Mistrzów i uczniów nareszcie usłyszymy na żywo

Już w najbliższy poniedziałek startują jubileuszowe XV spotkania puzonowe w Żywcu. Spragnieni wspólnego muzykowania puzoniści i tubiści będą szlifować swój talent pod okiem mistrzów. Festiwal to okazja by posłuchać na żywo świetnej muzyki, ponieważ nieodłącznym elementem Suwakowania są plenerowe koncerty.

Przez cały przyszły tydzień muzycy z całej Polski ćwiczyć będą pod opieką swoich mistrzów.

Udział w tegorocznym spotkaniu zapowiedzieli już Gyȍrgi Gyvicsan oraz SzegEd Trombone Ensemble z Węgier, a także doskonale już znany w Żywcu Peter Malton ze Szwecji. Gośćmi specjalnymi tegorocznego festiwalu będą także Grzegorz Nagórski, Jakub Urbańczyk oraz Wojciech Jeliński oraz Natalia Domańska. Tradycyjnie orkiestrą festiwalową dyrygować będzie niezastąpiony Mariusz Płonka.

W ubiegłym roku tylko w internecie, teraz wreszcie możemy się spotkać i grać znowu na żywo - cieszy się jeden z organizatorów i równocześnie wykładowca - Tomasz Hajda. - Choć i tym razem jest nieco inaczej. Nie może nas nadal być jak jak zawsze 150 osób, gramy w okrojonym składzie, ale jesteśmy i to najważniejsze - dodaje.

- Nie ma takiego festiwalu chyba w całej Europie... tutaj nikt nie czuje konkurencji, a każdy chce się bawić i uczyć. O to w tym wszystkim chodzi – podsumowuje z uśmiechem nasz rozmówca.

Oprócz warsztatów i lekcji dla puzonistów, w programie festiwalu przewidziano liczne koncerty. Już w poniedziałek o 17.00 na dziedzińcu żywieckiego zamku odbędzie się koncert inauguracyjny - mistrzowie puzonu. Natomiast o 19.00 w parku posłuchać będzie można koncertu kameralnego.

We wtorek o 18.00 na dziedzińcu zamkowym usłyszycie wirtuozów puzonu czyli skład SzegEd Trombone Ensemble, natomiast w środę - w sali koncertowej Szkoły Muzycznej - zaprezentują się wspólnie wykładowcy oraz goście specjalni tegorocznej edycji suwakowania.

W czwartek już o 16.30 tym razem w auli żywieckiego liceum posłuchać będziecie mogli tegorocznych uczestników festiwalu, natomiast klimat jazzu poczujecie podczas wieczornego koncertu w Piwiarni Żywieckiej - tam początek koncertu o 19.00. Kolejny jazzowy wieczór wystartuje w piątek o 18.30, a po nim... tradycyjne jam session.

Orkiestrę festiwalową natomiast usłyszycie w pierwszy dzień Tygodnia Kultury Beskidzkiej w żywieckim Amfiteatrze pod Grojcem. Muzycy wystąpią jako ostatni zespół wieczoru. Finałowy koncert odbędzie się już w niedzielę o 17.30 na płycie żywieckiego rynku.

Co istotne wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Żywieckie Suwakowanie organizowane jest od 2006 roku przez Annę i Macieja Pietraszko. To  połączenie wakacyjnego odpoczynku z muzyką i przyjemnością gry na puzonie, jak również okazja do wymienienia doświadczeń oraz przybliżenia publiczności wszechstronnego i pełnego możliwości instrumentu jakim jest puzon.

Żywieckie Suwakowanie wraca na żywo
Porządek w pokoju – jak nauczyć dziecko sprzątania po sobie?