Przyjemne z pożytecznym - na gilowickim rynku powstała tężnia solankowa

2022-03-21 8:46

Można już korzystać z prozdrowotnych właściwości gilowickiej tężni. Dostępna jest bezpłatnie, całą dobę

Towarzystwo Wspierania Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Gilowianka - uzyskało dofinansowanie i ich pomysł - nabrał realnych kształtów. - Na naszym gilowickim rynku działa już nowiutka tężnia solankowa - mówi Zofia Kudzia - przewodnicząca Towarzystwa.

- W naszym statucie mamy nie tylko taki cel jak tańczyć i śpiewać oraz krzewić kulturę - są też inne istotne cele - między innymi troskę o bezpieczeństwo mieszkańców naszej wsi - tłumaczy. - Dlatego właśnie zdecydowaliśmy się zadbać o zdrowie mieszkańców - stąd pomysł by powstała u nas tężnia.

Tężnia już wzbudziła spore zainteresowanie mieszkańców - przyznaje Izabela Pyclik - z gilowickiej biblioteki. - Niektórzy sądzili, że to budka lęgowa dla ptaków, inni pytali gdzie będzie wejście do tego niewielkiego obiektu - śmieje się pani Izabela. Teraz już wszystko jasne - bezpłatna i dostępna całą dobę tężnia solankowa działa już na rynku.

Z nowego miejsca cieszą się gilowiccy seniorzy - mówi Małgorzata Gąsiorek z Gilowic.

- Jestem bardzo zadowolona, że powstała ta tężnia. Staraliśmy się co roku jeździć do Soli, a teraz możemy tu mieć przyjemność z korzystania z naszej nowej tężni. Właśnie w tym miejscu gdzie została zabudowana ta tężnia spotykamy się „na kijki” więc będziemy przy okazji korzystać z tego dobrodziejstwa, a potem … na spacerek - marsz - dodaje z uśmiechem pani Małgorzata.

- Przy okazji spaceru czy zakupów będziemy teraz mogli spocząć na naszym ryneczku, aby pooddychać świeżym powietrzem, zrelaksować się, ale przede wszystkim spotkać się ze znajomymi - podkreśla Małgorzata Kamecka

Właściwości tężni zachwala też miejscowy wójt Krzysztof Okrzesik. - Taka tężnia ma doskonały wpływ na zdrowie człowieka, a z jej skarbów powinny czerpać osoby cierpiące na niedobór mikroelementów i te, które mają osłabiony układ odpornościowy - zauważa. - Inhalacje przy tężni polecane są również osobom, które dopadły choroby układu oddechowego - poleca wójt Gilowic.

Tężnia powstała dzięki dofinansowaniu z funduszu prewencyjnego w ramach akcji Pomoc To Moc. (PZU). Teraz każdy i o każdej porze może skorzystać z jej zdrowotnych właściwości nowej tężni.

Pierwszy pacjent po udanej transplantologi serca i płuc Marek Breguła wspomina profesora Mariana Zembale