Dumni z nowych mieszkańców

i

Autor: Katarzyna Graboń

Pracownicy żywieckiego mini zoo mogą być dumni… jak paw… a w zasadzie dwa… i to białe…

2021-01-23 16:02

Takie bardzo nietypowe okazy właśnie zadomowiły się w jednej z wolier. - Dlaczego to tak wyjątkowe okazy - wyjaśnia kierownik stajni miejskiej - Dawid Błoński

- Dwa nowe pawie, koguty są śnieżnobiałe. Są zupełnie białe, choć nie są to albinosy. Za ich wyjątkowy kolor odpowiada pewien gen recesywny. Takie okazy są bardzo rzadko spotykane - tłumaczy szef mini zoo.

Dwuletnie osobniki przyjechały do Żywca z jednej z prywatnych hodowli w kraju. I choć najwięcej sensacji wśród ludzi wzbudza pawi ogon… jemu samemu - w zasadzie przeszkadza - wyjaśnia Dawid Błoński.

- Ten ogon, nazywany trenem wcale nie pomaga w lataniu, nie chroni przed deszczem, a zmoczony robi się bardzo ciężki i utrudnia poruszanie. Więc po co pawiom ogon? Okazuje się, że wyłącznie po to, by się podobać… Taki paw - samiec, który ma najpiękniejszy ogon choćby nawet chciał być monogamistą, to inne samice mu na to nie pozwolą… a wszystko przez ogon - tłumaczy z uśmiechem nasz rozmówca.

Nowe pawie dołączyły ostatnio do pięciu innych - w naturalnym kolorze, które od dawna cieszą już oczy odwiedzających stajnię miejską.

Mogą być dumni... jak paw
Mogą być dumni ... jak paw