Dumni z nowych mieszkańców

i

Autor: Katarzyna Graboń

Pracownicy żywieckiego mini zoo mogą być dumni… jak paw… a w zasadzie dwa… i to białe…

2021-01-23 16:02

Takie bardzo nietypowe okazy właśnie zadomowiły się w jednej z wolier. - Dlaczego to tak wyjątkowe okazy - wyjaśnia kierownik stajni miejskiej - Dawid Błoński

- Dwa nowe pawie, koguty są śnieżnobiałe. Są zupełnie białe, choć nie są to albinosy. Za ich wyjątkowy kolor odpowiada pewien gen recesywny. Takie okazy są bardzo rzadko spotykane - tłumaczy szef mini zoo.

Dwuletnie osobniki przyjechały do Żywca z jednej z prywatnych hodowli w kraju. I choć najwięcej sensacji wśród ludzi wzbudza pawi ogon… jemu samemu - w zasadzie przeszkadza - wyjaśnia Dawid Błoński.

- Ten ogon, nazywany trenem wcale nie pomaga w lataniu, nie chroni przed deszczem, a zmoczony robi się bardzo ciężki i utrudnia poruszanie. Więc po co pawiom ogon? Okazuje się, że wyłącznie po to, by się podobać… Taki paw - samiec, który ma najpiękniejszy ogon choćby nawet chciał być monogamistą, to inne samice mu na to nie pozwolą… a wszystko przez ogon - tłumaczy z uśmiechem nasz rozmówca.

Nowe pawie dołączyły ostatnio do pięciu innych - w naturalnym kolorze, które od dawna cieszą już oczy odwiedzających stajnię miejską.

Mogą być dumni... jak paw
Mogą być dumni ... jak paw
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE