Poszkodowani w Beskidach. Ratownicy GOPR uratowali 11 osób

i

Autor: GOPR Beskidy

W górach

Poszkodowani w Beskidach. Ratownicy GOPR uratowali 11 osób

2023-12-04 22:54

Ratownicy GOPR w ostatnich dniach pomogli 11 turystom. Jak podali, w większości były to osoby, które w trudnych warunkach, jakie są obecnie w górach, gubili szlak i ulegli wychłodzeniu. U jednej osoby doszło dla zatrzymania krążenia.

W ostatnich dniach ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR udzielili pomocy 11 poszkodowanym w dziewięciu zdarzeniach. Byli to turyści oraz narciarze skiturowi, którzy gubili szlak i ulegali wychłodzeniu.

Przyczynami sześciu wypraw w rejonie Babiej Góry i Pilska było zabłądzenie w trudnych warunkach atmosferycznych, nieodpowiednie wyposażenie, a także brak umiejętności uprawiania turystyki górskiej w warunkach zimowych" – podali w poniedziałek goprowcy.

Do poważnego wypadku doszło w sobotnie popołudnie na Kamiennym w okolicach Wisły. Na torze off-roadowym jeden z kierowców quada wskutek wywrotki został przygnieciony przez pojazd. 

Doszło u niego do niewydolności krążeniowo-oddechowej. Dzięki szybkiej reakcji kolegów i niezwłocznie podjętej resuscytacji, nastąpiło przywrócenie czynności życiowych. Na miejsce przybyli goprowcy ze stacji w Wiśle, którzy przejęli czynności ratunkowe. Wspólnie ze strażakami przetransportowali mężczyznę do Wisły, skąd zabrała go karetka" – czytamy w komunikacie ratowników.

Niestety, nie obyło się bez tragedii. Na parkingu na Przełęczy Salmopolskiej na wysokości 934 m n.p.m. w Beskidzie Śląskim doszło do nagłego zatrzymania krążenia u 52-latka. Nie udało się go uratować.

W razie wypadku można wezwać GOPR, dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.