Bon na żywieckim rynku

i

Autor: Agata Chmielowska

Ponad 40 zamężnych kobiet na żywieckim rynku odtańczyło Bona- tradycyjny taniec na urodzaj. Zobacz relację z wydarzenia.

2022-02-21 12:33

Oj się działo. Tupanie kilkudziesięciu kobiet tańczących Bona -tradycyjny ostatkowy taniec na urodzaj przyciągnęło na płytę żywieckiego rynku sporo obserwatorów. Niedzielne, taneczne wydarzenie w centrum Żywca było zwieńczeniem akcji charytatywnej "Pączek dla Wiktorka", w której zbierano środki na leczenie chorego dziecka, mieszkańca Węgierskiej Górki.

-Bon, to taniec kobiet zamężnych, tańczony na ostatki. Baby tańcowały z „bąckami” takimi garnuszkami, albo flaszkami, w których była okowitka albo wino. Baby sobie tak popijały, w ten dzień wolno im było wszystko! To by taniec na urodzaj. Trzeba było wtedy tak mocno tupać nogami, żeby uobudzić ziemię. I obyrtały się. Ale ważne było, by kręcić się tak, jak się Matka Ziemia kręci. Bo Matka Ziemia jest najważniejsza, od niej mamy wszystko-objaśniała tą pradawną tradycję folklorystka Jadwiga Jurasz ( posłuchaj poniżej )

Do tradycyjnego tańca na żywieckim rynku ruszyły członkinie zespołów regionalnych: Magurzanie, Grojcowianie, Ziemia Żywiecka, Żywczanie, Lipowianie i Pilsko. Do kręgu tańcujących kobiet wkrótce dołączyły  mieszkanki Żywiecczyzny i turystki, które na żywiecki rynek przyszły by wziąć udział w akcji charytatywnej dla Wiktorka Szczechowiaka, ale również by przyjrzeć się występom. ( zobacz wideo poniżej )

Głośny tupot kobiecych nóg w tańcu ma przegonić zimę, pobudzić ziemię do życia i zapewnić urodzaj. Na żywieckim rynku trzeba było się przetupać przez granitowe płyty, ale panie tupały tak solidnie, że z pewnością im sie udało dotrzeć znacznie głębiej. Czy niedziele wydarzenie taneczne zapewni w regionie urodzaj i zapełni w płody ziemi żywieckie spiżarnie, o tym przekonamy się już po pierwszych zbiorach. ( fotogaleria poniżej )

posłuchaj- regionalistka Jadwiga Jurasz wyjaśnia tradycję tańca na urodzaj na Żywiecczyźnie
Zamężne kobiety z Żywiecczyzny tańczą Bona- taniec na urodzaj