Pokłon trzech monarchów na żywieckim rynku. Już po raz piąty ulicami Żywca przeszedł Korowód Trzech Króli

2022-01-06 21:12

Wydarzenie zorganizowano po rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Teraz chętni mogli wspólnie się spotkać

Byli kolędnicy, husaria i kolorowi jukace - do tego trzy barwne grupy królewskich dworzan - wszyscy wspólnie przemaszerowali wczoraj z żywieckiego Zabłocia na rynek. Wszystko w ramach 5. już edycji Żywieckiego Korowodu Trzech Króli.

Na rynku - by zobaczyć scenę hołdu składanego przez monarchów Świętej Rodzinie - zgromadziło się sporo osób i to nie tylko z Żywiecczyzny. Pani Małgorzata Szczeblewska przyjechała z Bielska-Białej.

- Górale mają coś w sobie, takie wydarzenie po prostu trzeba zobaczyć - komentuje z zachwytem. - Tyle osób się przebrało, tylu ludziom chciało się przyjść - pięknie! Trzeba tu być i trzeba to zobaczyć… niepowtarzalna atmosfera - dodaje.

- Nad przebraniem pracowałyśmy kilka godzin - relacjonuje w rozmowie z nami mama czteroletniej Janeczki. - To frajda dla dzieciaków, ale również tradycja. To ważne, by dzieciom pokazywać jak świętuje się okres Bożego Narodzenia - dorzuca nasza rozmówczyni.

Wydarzenie było nie tylko okazją do wspólnej radości i śpiewu kolęd, ale także do okazania serca. Podczas korowodu prowadzona była zbiórka na rzecz małego Wiktorka Szczechowiaka, który dzielnie walczy z SMA - czyli rdzeniowym zanikiem mięśni. NA niezbędną terapię potrzeba jeszcze ponad 6 milionów złotych - o wsparcie apeluje Marek Regel - dyrektor żywieckiego Miejskiego centrum Kultury.

- Ta kwota jest olbrzymia, a dodatkowo trwa wyścig z czasem. Chłopiec nie może osiągnąć wagi 13 kilogramów - wyjaśnia. - W akcje włączają się prywatne osoby, samorządy i instytucje, ale wciąż jest wiele do zebrania. Pomyślcie, jak wiele chcielibyście zrobić, gdyby to wasze dziecko czy wnuk zmagał się z tą straszą chorobą… - Nie bądźcie obojętni - apeluje dyrektor MCK.

- Ludzie bardzo chcą pomagać, sami podchodzą do nas i wrzucają do puszek - mówią wolontariuszki z Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Moszczanicy. - My też chciałyśmy się w jakiś sposób dołączyć - największą nagrodą będzie dla nas uśmiech Wiktorka - podkreślały zgodnie uczennice. Podczas korowodu udało się zebrać 14 378, 60 zł.

Internetowa zbiórka trwa nadal, trwają też licytacje na profilu fb. A jeśli chcecie pomóc, wolontariuszy z puszkami spotkacie też podczas góralskich jasełek w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca PILSKO - te już w najbliższą sobotę w MCK o 18 tej. Wstęp wolny, ale nie zapomnijcie o pełnych portfelach.

Link do zbiórki

https://www.siepomaga.pl/dla-wiktorka

Żywiecki Korowód Trzech Króli
Dziady zasiadły w Sejmiku Śląskim