Zdalne posiedzenie sztabu kryzysowego

i

Autor: Starostwo Pwoiatowe Żywiec

Pogarsza się sytuacja epidemiczna na Żywiecczyźnie. Na ostatnim zdalnym posiedzeniu sztabu kryzysowego podsumowano dane z 2021 roku

2021-03-19 9:54

Na wczoraj ogólna liczba zakażeń to 4281 osób i jest to aż 76 % sumy zakażeń za cały rok 2020 - mówi nam Andrzej Kalata - Starosta Żywiecki

- Dużo jest cięższych przypadków, dramatem jest to, że sporo jest takich przypadków wśród osób młodych - trzydziestokilkulatków - którzy muszą być wentylowani respiratorem - relacjonuje starosta. - tu jednak widzimy, w czym tkwi błąd - zbyt długo ludzie próbują leczyć się na własna rękę, domowymi sposobami, czy suplementami - trafiają do szpitala w ostatniej chwili, kiedy następuje nagłe pogorszenie się stanu zdrowia.

Nasz rozmówca zauważa także, że pozwoliliśmy sobie na rozprężenie, nie zachowujemy już takiej ostrożności, jak w podczas uderzenia pierwszej fali koronawirusa. - Obserwuję to, to jest zupełnie inna postawa niż rok temu. Może to „zmęczenie materiału”, a może już bunt na taką rzeczywistość… - dodaje nasz rozmówca.

Obecnie „ogniska aktywne” pojawiają się między innymi w zakładach pracy, sklepach spożywczych, szkołach podstawowych i przedszkolach. - Na posiedzeniu sztabu kryzysowego mundurowi wskazywali na łamanie przepisów - brak maseczek, braki płynów do dezynfekcji w miejscach publicznych, sklepach i punktach usługowych. Dlatego starosta apeluje do mieszkańców powiatu - by wykazali się taką odpowiedzialnością jak rok temu.

- Zakładajmy maseczki, używajmy rękawiczek jednorazowych w sklepach i miejscach publicznych, unikajmy kontaktu i maksymalnie unikajmy wychodzenia z domu, jeżeli to nie jest pilnie potrzebne - apeluje starosta.

Podczas sztabu jednostki współpracujące z Powiatem Żywieckim przekazały też informacje wskazujące na bardzo niebezpieczne rozprężenie związane z brakiem maseczek, środków do dezynfekcji w miejscach publicznych czy nawet podawania nieprawdziwych informacji w wywiadach epidemiologicznych. Dlatego, ze względu na coraz częstsze zjawisko łamania przepisów sanitarnych - na posiedzeniu sztabu kryzysowego podjęto decyzję o zaostrzeniu kontroli w tym zakresie.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Starosta apeluje o odpowiedzialność i ograniczenie wychodzenia z domu
Pełny lockdown w cajej Polsce od soboty! Jakie zasady i ograniczenia?