Podpisano umowę na modernizacje linii Sucha Beskidzka-Żywiec. Przejazd będzie o połowę krótszy

i

Autor: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Inwestycja

Podpisano umowę na modernizację linii Sucha Beskidzka-Żywiec. Przejazd będzie o połowę krótszy

Udało się! Po wielu staraniach samorządowców i społeczników doczekaliśmy się podpisania umowy na modernizację linii kolejowej z Suchej Beskidzkiej do Żywca. Już za dwa lata pojedziemy tą trasą o połowę szybciej i o wiele bardziej komfortowo.

Podpisano umowę z wykonawcą prac

We wtorek 25 czerwca w Żywcu podpisano umowę na modernizację trasy kolejowej na odcinku Żywiec - Sucha Beskidzka. Przebudowa, o którą od dawna zabiegali samorządowcy i społecznicy, ma skrócić czasu przejazdu trasy o połowę. W przetargu ogłoszonym w marcu ubiegłego roku na wykonawcę przebudowy wybrano firmę Strabag i to właśnie z nią podpisano umowę w formule „projektuj i buduj”. Odcinek Sucha Beskidzka - Żywiec powinien zostać wyremontowany do drugiej połowy 2026 roku.

- W ciągu najbliższych dwóch lat zostanie przeprowadzona wielka modernizacja tej linii, budowa nowych przystanków i przyśpieszenie pociągów do 120 kilometrów na godzinę, bo dzisiaj jeżdżą z prędkością około 30 kilometrów na godzinę - powiedział wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski po zawarciu umowy.

Inwestycja ma poprawić komfort podróżnych i jakość komunikacji kolejowej. Ułatwiony zostanie dojazd okolicznych mieszkańców z m.in. powiatów suskiego i żywieckiego do Krakowa, Bielsko-Białej i Katowic, a turyści będą mieć uatrakcyjnioną ofertę dojazdu w Beskid Żywiecki i pod Tatry.

- Atrakcyjność tej linii spowoduje, że połączeń będzie zdecydowanie więcej, niż zakładały pierwotne plany. Potencjał jest. Dzięki temu, że wykonane zostaną mijanki, będzie można puścić więcej połączeń. Remont sprawi też, że pociągi przyspieszą. To była przeszkoda, która powodowała, że mieszkańcy rzadziej wybierali kolej. Jeśli podróż do Krakowa potrwa mniej niż dwie godziny, to przesiądą się do pociągów - powiedział.

Inwestycja warta ponad 360 mln zł netto zostanie sfinansowana z Krajowego Planu Odbudowy.

Zakres prac

Modernizacja obejmuje przebudowę torów kolejowych na długości 35 kilometrów oraz częściową przebudowę sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Zmodernizowane zostaną też perony na kilkunastu stacjach i przystankach, a m.in.: Stryszawa, Lachowice, Lachowice Centrum, Kurów Suski, mijanka Hucisko, Pewel Wielka, Pewel Wielka Centrum, Pewel Mała oraz Żywiec Sporysz. Zostaną wyposażone w nowe wiaty, ławki, tablice świetlne, oświetlenie i oznakowanie. Przebudowane obiekty mają być dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

- Dla podniesienia standardów linii i bezpieczniejszych podróży, zaplanowaliśmy remont 90 przepustów oraz 55 przejazdów kolejowo-drogowych w miejscowościach: Stryszawa, Lachowice, Hucisko, Jeleśnia, Żywiec – czytamy w komunikacie PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Kontynuacja modernizacji linii kolejowej

Trasa Sucha Beskidzka - Żywiec jest odcinkiem trasy nr 97 ze Skawiny do Żywca. Wcześniej zmodernizowano już odcinek trasy między Skawiną a Suchą Beskidzką, co znacznie podwyższyło komfort podróżowania. Podpisana właśnie umowa pozwoli na kontynuację modernizacji i poprawę możliwości transportu dla mieszkańców powiatów suskiego i żywieckiego.

- Dla mieszkańców powiatów żywieckiego i suskiego oznacza to również dogodniejsze możliwości dojazdu do pracy i szkoły, m.in. w Suchej Beskidzkiej czy Krakowie. Dla turystów - nowe, ciekawsze oferty podróży ze stolicy Małopolski w Beskid Żywiecki, a z województwa śląskiego pod Tatry - przekazał Antoni Szlagor, burmistrz miasta Żywiec. - Cieszę się, że miasto Żywiec było gospodarzem podpisania tej jakże ważnej dla całego regionu umowy - dodał.