Remont linii Sucha Beskidzka-Żywiec. Już w 2026 roku pojedziemy pociągiem o połowę szybciej

i

Autor: Archiwum/Linia Żywiec - Sucha Beskidzka FB

Wiadomości

Remont linii Sucha Beskidzka-Żywiec. Już w 2026 roku pojedziemy pociągiem o połowę szybciej

2024-05-31 12:58

Wkrótce ma ruszyć przebudowa trasy kolejowej na odcinku Sucha Beskidzka-Żywiec. Dzięki inwestycji czas przejazdu skróci się o połowę, pociągi w kierunku Zakopanego i Krakowa będą kursować codziennie, a turyści będą mieli ułatwioną podróż w Tatry.

Wkrótce zostanie podpisana umowa z wykonawcą prac

Trasa kolejowa nr 97 Skawina-Żywiec doczeka się modernizacji na odcinku Sucha Beskidzka-Żywiec. O remont od dawna zabiegali samorządowcy i społecznicy. W marcu ubiegłego roku PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na rewitalizację wspomnianego odcinka. Do przetargu stanęło 11 wykonawców, z których ostatecznie wybrano firmę Strabag. Jak poinformowało Stowarzyszenie "Kolej Beskidzka", jeszcze w tym tygodniu ma zostać podpisana umowa na realizację inwestycji.

- Inwestycja zaplanowana przez Ministerstwo Infrastruktury i PKP Polskie Linie Kolejowe SA pozwoli na skrócenie czasu przejazdu trasą o połowę, a pociągi ze Śląska i Żywiecczyzny w kierunkach Zakopanego i Krakowa będą kursować regularnie codziennie – informuje Stowarzyszenie "Kolej Beskidzka".

Realizacja prac powinna zakończyć się w połowie 2026 roku.

Modernizacja linii kolejowej na odcinku Sucha Beskidzka-Żywiec

Najpierw zmodernizowano małopolski odcinek trasy między Skawiną a Suchą Beskidzką, co znacznie podwyższyło komfort podróżowania. Następnie przyszła pora na remont odcinka Sucha Beskidzka-Żywiec.

Planowana inwestycja obejmuje przebudowę torów kolejowych na długości 35 kilometrów oraz częściową przebudowę sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Zmodernizowane zostaną perony na kilkunastu stacjach oraz przebudowane zostanie kilkadziesiąt przepustów i przejazdów kolejowo-drogowych. Koszt inwestycji to ponad 440 mln zł. Finansowana jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy.

Inwestycja ma poprawić komfort podróżnych i jakość komunikacji kolejowej. Ułatwiony zostanie dojazd okolicznych mieszkańców z m.in. powiatów suskiego i żywieckiego do Krakowa, Bielsko-Białej i Katowic, a turyści będą mieć uatrakcyjnioną ofertę dojazdu w Beskid Żywiecki i pod Tatry.