Ukraińscy uchodźcy w szkołach ponadpodstawowych powiatu zywieckiego

i

Autor: pixabay

Pierwsze zgłoszenia ukraińskich uczniów, którzy chcą uczyć się w szkołach średnich na Żywiecczyźnie

2022-03-18 11:56

Pokonanie bariery językowej, ale i wsparcie psychologiczne młodych ludzi - to kolejne wyzwania

Mamy już pierwsze zgłoszenia ukraińskich uczniów, którzy chcą uczyć się w naszych szkołach średnich. W każdej z naszych szkół powołany jest zespół, który sprawdza jaki poziom edukacji dany uczeń ma za sobą - relacjonuje wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

- Badamy znajomość języka polskiego, ponieważ jest to podstawa, by taki uczeń mógł wejść w polski system edukacji i tu niestety jest spory kłopot, bo 99% z tych młodych ludzi.

- Obecnie mamy trzynaście takich młodych osób, które chcą podjąć naukę w szkołach średnich naszego powiatu. Dlatego natychmiast uruchamiamy grupę do nauki języka polskiego jako obcego. Chcemy zapewnić im intensywny kurs, trzy godziny dziennie - aby po kilku tygodniach, dokształcając się już pod okiem swoich nauczycieli polonistów - mogli wdrażać się w normalny tryb nauki - zapewnia starosta Kuchaczyk.

W szkołach prowadzonych przez powiat uczy się też część młodzieży ukraińskiej, która mogła bez większych problemów wejść w polski system edukacji.

- Mamy już wielu Ukraińców, którzy jeszcze przed wojną rozpoczęli naukę w naszych placówkach, ale są i tacy, którzy już w czasie rosyjskiej inwazji rozpoczęli naukę w naszych szkołach, ale na przykład pochodzą z rodzin o polskich korzeniach i mają choćby podstawową znajomość języka polskiego. Takich uczniów od razu wdrażamy w cykl nauki - podsumowuje nasz rozmówca.

Jak zauważa starosta, w zakresie edukacji - jednym z największych wyzwań, prócz bariery językowej, będzie zapewnienie młodym uchodźcom niezbędnej pomocy psychologicznej.

Ukraińscy uchodźcy w szkołach średnich Żywiecczyzny
Rejestracja uchodźców w Tauron Arenie Kraków