Anna Knapek -królowa pierników

i

Autor: Agata Chmielowska

Piernikowe królestwo Anny Knapek z Twardorzeczki

2020-12-22 16:30

W domu Anny Knapek pachnie jak w cukierni. To efekt licznych wypieków, które służą jako ozdoby świąteczne. Jej wyroby to prawdziwe arcydzieła. Gości zachwycają przede wszystkim niekonwencjonalne piernikowe bombki. Są wyjątkową ozdobą na choinkę, a nie ciastkiem do zjedzenia, bo któż by zjadał piernikową przepiekną bombkę przyozdobioną lukrem niczym misternym haftem. Żal niszczyć takie cudo, choć pachnie smakowicie.

Skąd takie umiejętności pytamy artystę ?

-Kuzynka miała taką małą cukierenkę, tutaj u nas. Ja przychodziłam do niej i gdzieś, chyba w gazecie zobaczyłyśmy takie piernikowe bombki i postanowiłyśmy spróbować je upiec-mówi Anna Knapek. Te pierwsze pierniki były jeszcze nieporadne, prezentowałyśy je na stoisku naszego koła gospodyń wiejskich na święto kobiet. Pierniki jednak bardzo się ludziom spodobały i od tego się właściwie zaczęło. Cały czas udoskonalałyśmy technikę, musiałyśmy dobrać receptury. Bo odpowiedniej gęstości musi być lukier, by można było takie misterne wzory nim rysować. Ciasto musi być inne do tych pierniczków płaskich, a inne do tych bombek. Dodatkowo co roku staramy się wprowadzić coś nowego. -dodaje pani Ania.

( zobaczcie galerię) 

Anna Knapek jest również autorką piernikowych prezentów dla gwiazd, które występowały w Gminie Lipowa w trakcie corocznej imprezy- Śliwkowych Dni Gminy Lipowa. Takimi słodkimi prezentami obdarowała zespół Wilki i muzyków grupy Enej.

( o tym posłuchacie poniżej )

Pani Ania, odkąd jest na emeryturze może się poświęcić swoim wnukom ale również licznym pasjom. Poza piernikami tworzy piękne kartki świąteczne i frywolitkowe cuda. Chętnie się swoimi umiejętnościami dzieli z młodszym pokoleniem. Teraz, w czasie pandemii jest to niemożliwe, ale obiecuje, że do warsztatowych spotkań z dziećmi i młodzieżą wróci gdy wszystko wróci do normalności.

"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!"

posłuchaj Anna Knapek o piernikowych płytach dla zespołów Wilki i Enej
W Szczecinku nagrali pastorałkę w języku migowym. „Tylko jedna jest taka noc", autor słów i muzyki Michał Jurkiewicz