Modernizują przydomowe oświetlenie, by patrzeć w niebo

i

Autor: Stowarzyszenie Polaris OPP

Pasjonaci w działaniu. By chronić niebo - zmieniają oświetlenie

2022-01-25 16:40

Pasjonaci ciemnego nieba z Sopotni Wielkiej - czyli Stowarzyszenie Polaris OPP realizuje międzynarodowy projekt pod hasłem „Racjonalna polityka oświetleniowa w praktyce”

Jednym z najistotniejszych elementów projektu są warsztaty i spotkania z mieszkańcami - podkreśla Piotr Nawalkowski - prezes stowarzyszenia.

- Naszym celem w tym projekcie jest popularyzacja tematyki zanieczyszczenia sztucznym światłem na terenie sołectwa Sopotnia Wielka z zaangażowaniem mieszkanek i mieszkańców naszej miejscowości. Powstała już Rada Dialogu Społecznego, będą też prowadzone warsztaty oświetleniowe. Warsztaty te - realizowane bezpośrednio u mieszkańców - wspólnie z naszymi wolontariuszami, ale i specjalistami elektrykami - będziemy wspólnie wymieniać lub też korygować ustawienia lamp - wyjaśnia nasz rozmówca.

Co istotne - dzięki wsparciu z funduszu EOG - w ramach Programu Aktywni Obywatele - na jedno gospodarstwo - a plan zakłada dotarcie do 150-ciu - stowarzyszenie przeznacza po 500 złotych na poprawę przydomowego oświetlenia. To jednak nie koniec doskonale znanych akcji pasjonatów.

- Zapraszamy do udziału w naszych mitingach z teleskopami - dodaje Piotr Nawalkowski. - Nasze stowarzyszenie w szóstej już edycji spotkań zaprasza do współpracy również szkoły - zapraszamy dyrektorów tych placówek czy nauczycieli, by zgłosili się do nas po jeden z 40 teleskopów i wspólnie z młodzieżą obserwowali niebo.

Więcej o tym znajdziecie na ciemneniebo.pl oraz polaris.org.pl

A - i jeszcze ważna informacja - nie wysyłajmy naszego 1% w kosmos. Zostawmy go lokalnie. Stowarzyszenie Polaris jest jedną z lokalnych organizacji pożytku publicznego.

By chronić ciemne niebo - pomogą w modernizacji przydomowego oświetlenia - mówi Piotr Nawalkowski
Natalia Czerwonka razem ze Zbigniewem Bródką będzie niosła polską flagę na otwarciu IO