parkowanie w lesie

i

Autor: Policja

Parkowanie gdzie popadnie to naruszenie przepisów ruchu drogowego. Posypią się mandaty

2020-11-27 18:54

Dolina Zimnika w Ostrym w gminie Lipowa to niewątpliwie urokliwe miejsce, które przyciąga wielu turystów oraz miłośników gór. Niestety praktycznie w każdy weekend żywiecka policja otrzymuje wiele informacji o tym, że odwiedzający to miejsce kierowcy, nie respektują obowiązujących tam znaków drogowych. Brak wolnego miejsca parkingowego nie uprawnia kierowców do parkowania niezgodnego z przepisami-ostrzegają funkcjonariusze

Apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów. To, nie tylko ułatwi ruch i zwiększy jego płynność, ale przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo na drodze.

Żywiecczyzna to miejsce niezmiernie atrakcyjne turystycznie. Zarówno w lecie, jak i w zimie przyciąga wielu turystów i miłośników gór. Dolina Zimnika w miejscowości Ostre, to właśnie jedno z takich miejsc, które cieszy się powodzeniem wśród turystów. Niestety, od jakiegoś czasu docierają do nas sygnały, że odwiedzający to miejsce kierowcy, łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Notorycznie ignorowany jest znak drogowy B-36, czyli zakaz zatrzymywania się. Kierowcy lekceważą również zakaz zatrzymywania się na skrzyżowaniu oraz w jego obrębie. Zaparkowane praktycznie wszędzie samochody, nie tylko utrudniają płynność ruchu ale stanowią ogromne zagrożenie w przypadku konieczności przejazdu pojazdów służb ratowniczych, które wykorzystują większe samochody i potrzebują wolny pas ruchu o szerokości minimum 4 m.

Przypominamy, że naruszenie znaku B-36, czyli zakazu zatrzymywania się, wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu karnego w wysokości 100 zł oraz jednego punktu karnego. Znak obowiązuje po tej stronie drogi, po której stoi, a zakaz dotyczy jezdni i chodnika, chyba że tablice pod znakami stanowią inaczej. Znak ten stosuje się w celu wyeliminowania zatrzymania się na tych odcinkach drogi, na których nawet chwilowe unieruchomienie pojazdu może spowodować pogorszenie płynności ruchu, zmniejszenie przepustowości i wzrost zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Z kolei niestosowanie się do zakazu zatrzymywania się na skrzyżowaniu oraz w jego obrębie może nas kosztować mandat karny w wysokości 300 zł oraz jeden punkt karny.

Zaś parkowanie na drogach dojazdowych oraz pożarowych zagrożone jest mandatem karnym w wysokości do 500 zł, a także odholowaniem pojazdu.

W przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego policjanci kierują sprawę do sądu, który może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł.Pamiętajmy, że respektowanie prawa, to nie tylko nasz obowiązek, ale i wyraz kultury oraz szacunku wobec innych.

Białostoccy policjanci wywlekli włamywacza spod łóżka