Policja ostrzega

i

Autor: KPP Żywiec

Oszuści nie próżnują. Uwaga na fałszywe sms-y, to próba wyłudzenia naszych danych i pieniędzy

2021-05-08 19:05

Uwaga na fałszywe SMS-y, które sugerują, że nadawcą jest Ministerstwo Finansów lub podległy mu podmiot-ostrzega Krajowa Administracja Skarbowa i Policja. Fałszywe smsy stały się obecnie bardzo popularną metodą oszustwa. Przestępcy prześcigają się w pomysłach dotyczących treści SMS-a, chcąc stworzyć wrażenie legalności takiej wiadomości.

Na przykład odbiorcy są wzywani do zapłacenia mandatu karnego, pod rygorem skierowania sprawy do sądu. W rzeczywistości to kampania phishingowa, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych.

Przykładowy fałszywy SMS: „Masz niezapłacony mandat karny. W dniu 03.05.2021 sprawa zostanie skierowana do sadu.kwota:10.00 PLN” Ostrzegamy: Wiadomość zawiera link do strony, na której rzekomo można uiścić mandat. Nie należy otwierać linku ani odpowiadać na SMS-a. Kliknięcie w podany link otwiera stronę, która łudząco przypomina stronę do płatności internetowych - w rzeczywistości służy wyłudzeniu loginu, hasła i kodu potwierdzającego do banku -ostrzega Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach. ( posłuchaj poniżej)

Oszuści nie wiedzą do kogo wysyłają te smsy, nie wiedzą czy rzeczywiście użytkownik posiada konto w wymienionym serwisie. Na tym właśnie polega phishing, na „złowieniu” kogoś i trafieniu w oczekiwaną usługę. Gdy skorzystacie z takiej fałszywej strony, łudząco podobnej do prawdziwej strony Waszego banku i dokonacie za jej pośrednictwem przelewu, w rzeczywistości zdradzicie oszustowi swoje dane, hasła, loginy oraz potwierdzicie przelew dowolnej kwoty kodem SMS.

Takie działanie kończy się zwykle utratą wszystkich środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym, a nawet zaciągnięciem kredytów w Waszym imieniu. Co robić?

-Jeśli dostałeś takiego SMS-a, ale nic nie zrobiłeś to jesteś bezpieczny, musisz być nadal czujny bo podobne SMS-y mogą nadejść w każdej chwili. Jeśli kliknąłeś w link i zrobiłeś przelew w wysokości 10 zł to natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem. Nie dokonujcie płatności poprzez linki w SMS-ach, nie ściągajcie aplikacji proponowanych w SMS-ach-apelują policjanci.

posłuchaj: Kmiecik Grażyna z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach o lawinie fałszywych sms-ów
Zuchwały napad na stację paliw pod Myślenicami