Ostatnia szansa, by zobaczyć roztańczonych kolędników

i

Autor: FB Antoni Szlagor

Ostatni akcent 53. Żywieckich Godów. Ostatnia szansa, by zobaczyć wyjątkowe grupy kolędników

2022-01-28 12:15

Już jutro korowód, występy na płycie rynku i widowiskowy konkurs trzaskania z bata

Przed tygodniem rozweselali Milówkę, a już jutro pojawią się w Żywcu. Ulicami miasta przejdzie niezwykły korowód Dziadów Noworocznych. To ostatni akcent tegorocznych Żywieckich Godów. W sobotę dokładnie o 11.00 spod Pomnika Grunwaldzkiego w stronę żywieckiego Rynku wyruszy liczna grupa noworocznych przebierańców. Kilkanaście grup, które pokażą zwyczaje noworoczne na Żywiecczyźnie. Wśród nich nie może zabraknąć oczywiście żywieckich Jukacy - informuje na swoim profilu burmistrz Antoni Szlagor.

Historia Żywieckich Godów sięga roku 1968, kiedy w Żywcu odbywały się obchody 700-lecia miasta. Wtedy jeden z głównych organizatorów tego przedsięwzięcia Tadeusz Trębacz postanowił sprowadzić noworocznych kolędników do Żywca. Zostali przyjęci entuzjastycznie. Stąd już w kolejnym, 1969 roku Tadeusz Trębacz idąc za ciosem wspólnie ze swoimi współpracownikami zorganizował pierwszą edycję Żywieckich Godów, które z nielicznymi przerwami odbywają się po dzień dzisiejszy. W tym roku po raz 53.

W żywieckim Korowodzie swój udział zapowiedziała rekordowa liczba 15 grup. Co w praktyce oznacza, że zobaczymy ponad 600 przebierańców. Ludzi przebranych w niezwykłe stroje, pokazujących różnorakie symboliki. Będzie odpędzanie złych mocy, zapładnianie Matki Ziemi, życzenia noworoczne. Gody symbolizują bowiem okres przejścia pomiędzy starym a nowym Rokiem. Kolędnicy mają gwarantować obfitość plonów, radosny i dobry rok. Wszystkiemu towarzyszy muzyka kapel baciarskich, w których najważniejsze rolą odgrywają heligonka i wakat. Jak zawsze będzie kolorowo, magicznie, niezwykle. To święto zimowego folkloru, które wydarza się tylko u nas.

Biorąc pod uwagę zagrożenie epidemiologiczne, ale też dużą przestrzeń na jakiej rozgrywa się całość wydarzenia bardzo proszę wszystkich widzów o zachowanie dystansu społecznego, o uważanie na siebie i swoje zdrowie. To impreza plenerowa, dlatego może się odbyć - można przeczytać w komunikacie burmistrza.

Na koniec ważna informacja - z uwagi na wzrost liczny zachorowań na Covid-19 - organizatorzy zrezygnowali z koncertu finałowego, który w niedzielę miał odbyć się w Bielsku-Białej. Nie odbędzie się też impreza towarzysząca godom w Żywcu czyli Karnawał Beskidzki.

Polska w kierunku ESG – jak standardy zrównoważonego rozwoju wpłyną na politykę państwa w zakresie rozwoju, edukacji, polityki społecznej