Przetarg na odwiert geotermalny. Wykonawcy chcą kilka milionów mniej
Przetarg na wykonanie odwiertu w Grodźcu został ogłoszony w grudniu zeszłego roku, a ostateczny termin składania ofert minął 11 stycznia br. Swoje propozycje wysłały dwie firmy. Spółka z siedzibą Warszawie deklarowała rozpoczęcie prac za kwotę ponad 17,7 milionów złotych, z kolei firma z Piły wyceniła usługę na ponad 19,5 mln złotych.
Szkopuł w tym, że obie te oferty przekraczały oczekiwania władz gminy, która pozyskała dofinansowanie na wykonanie odwiertu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie niespełna 15 milionów złotych. Wydawało się, że z tego powodu początek prac zostanie odłożony w czasie, a gmina Jasienica będzie musiała poszukać dodatkowych środków.
Potencjalny przełom w sprawie nastąpił 31 stycznia. Tego dnia opublikowano dodatkowe oferty, których wartość jest niezwykle zbliżona do budżetu zakładanego przez Jasienicę. Spółka z Warszawy deklaruje bowiem wykonanie prac w kwocie ponad 15,1 mln złotych, natomiast pilska firma jest w stanie podjąć się tego zadania jeszcze taniej, wyceniając swoje usługi na 14,9 milionów złotych. Wiele wskazuje więc na to, że wykonawca zostanie wkrótce wyłoniony i będzie mógł przystąpić do wykonania odwiertu. Przypomnijmy, że zgodnie z postanowieniami przedstawionymi w przetargu, prace poszukiwawcze mają zakończyć się do 2024 roku.
Grodziec ma już zamek. Czy powstaną tam też baseny geotermalne?
Przetarg na wykonanie odwiertu jest kontynuacją historii, która rozpoczęła się jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. W 1999 w Grodźcu przeprowadzono badania, z których wynikało, że na terenie miejscowości mają znajdować się złoża wód geotermalnych, a ich temperatura może wynosić od 70 do 90 stopni Celsjusza.
Jeżeli wykonanie odwiertu potwierdzi te założenia, władze gminy będą mogły wystąpić o koncesje na eksploatację wód termalnych, co umożliwi powstania na terenie miejscowości uzdrowiska i obiektów rekreacyjnych. Jak informował w rozmowie z PAP wójt Jasienicy Janusz Pierzyna, geotermia to istotny element powstałego w 2017 roku projektu o nazwie "Jasienicki Kurort Zamkowy"
Sercem projektu miałby stać się zamek w Grodźcu, a na liczącym 50 hektarów obszarze wokół niego ma powstać kompleks turystyczno-edukacyjno-rehabilitacyjno-sportowy. Jednym z jego elementów mają być baseny termalne. Sam zamek został niedawno otwarty dla turystów, którzy mogą odwiedzać powstałe w nim muzeum. Jeżeli w jego pobliżu powstanie jeszcze kompleks basen geotermalnych, Grodziec może stać się jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Śląska Cieszyńskiego, a być może nawet całego województwa.