Zamek w Grodźcu Śląskim otwarty dla turystów
Remont generalny obiektu rozpoczął się w 2020 roku. W jego ramach wykonano wymianę pokrycia dachowego na miedziane i renowację konstrukcji dachowej, remont elewacji i wymiana okien w oficynie zamkowej, renowacja zabytkowych parkietów oraz częściowy remont instalacji wodnej, grzewczej i kanalizacyjnej. Wszystkie te działania prowadziły do otwarcia muzeum, które pierwszych turystów przyjęło 18 stycznia.
Przypomnijmy, że w 2004 zamek został kupiony przez przedsiębiorcę Michała Bożka. Nowy właściciel chciał odnowić zaniedbany obiekt i przywrócić do do dawnego blasku. W kolejnych latach Bożek użyczył obiekt Fundacji Ustronianka. Ta z kolei uzyskała ponad 6,1 miliona złotych dofinansowania na rewitalizację zamku. Kolejne 2,5 miliona złotych przeznaczonych na ten cel pochodzi z funduszy własnych fundacji i przedsiębiorcy. Kwota ta pozwoliła na wykonanie gruntownego remontu, efektem którego jest jego otwarcie dla turystów.
Ceny za wstęp do zamku w Grodźcu Śląskim są bardzo atrakcyjne
Do użytku odwiedzających obiekt gości zostały oddane sale rycerska i myśliwska, zbrojownia, kuchnia, a także męskie i żeńskie izby mieszkalne. W nowym muzeum wyeksponowane zostaną również prywatne zbiory właściciela zamku. Znajdą się tam również ekspozycje stałe, poświęcone kartografowi Wacławowi Grodzieckiemu oraz konstruktorowi Józefowi Bożkowi.
Jak czytamy na oficjalnym profilu obiektu, zwiedzanie zamku jest możliwe wyłącznie z przewodnikiem, w grupach nie większych niż 20 osób. Oprowadzenia ma miejsce co dwie godziny. Od wtorku do czwartku muzeum będzie czynne w godzinach 12:00-20:00, natomiast od piątku do niedzieli w godzinach od 8:00 do 16:00. Poniedziałek jest dniem przeznaczonym wyłącznie dla grup szkolnych. Cena biletu normalnego wynosi 20 złotych, a ulgowego 10 złotych.
Zamek jest starszy niż pierwotnie zakładano
W trakcie przeprowadzonych prac remontowych miały miejsce również badania archeologiczne, które w znacznym stopniu zrewidowały dotychczasowe poglądy na temat historii zamku. Do niedawna przyjmowało się, że obiekt został wybudowany w latach 80 XVI wieku przez Henryka Grodzieckiego. Wiele wskazuje na to, że korzenie zamku są znacznie starsze, niż dotychczas sądzono, co potwierdził w rozmowie z PAP kustosz Zespołu Zamkowo-Parkowego w Grodźcu Śląskim, dr Jacek Proszyk.
Jak informuje historyk, w murach zamkowej piwnicy znaleziono drewniane belki datowane na okres między 1150 a 1270 rokiem. Wskazuje to, że w XII lub XIII wieku w miejscu dzisiejszego zamku istniała drewniana osada. Z kolei pierwszy murowany obiekt to prawdopodobnie wieża mieszkalno-obronna, której powstanie wstępnie datowane jest na XIV wiek. Dr Proszyk wysnuwa przypuszczenie, zgodnie z którym obiekt ten był częścią infrastruktura obronnej Księstwa Cieszyńskiego. Jej rozbudowa przypadła na czasy panowania księcia Przemysława Noszaka.
Rozbudowa wieży miała miejsce w latach 1552-1564, a zamek uzyskał kształt zbliżony do swojego dzisiejszego oblicza. Z tego powodu dr Proszyk uważa, że jego rozbudowę należy przypisać ojcu Henryka Grodzieckiego, Maciejowi.
Zamek w Grodźcu Śląskim to ewenement w skali kraju
Zamek w Grodźcu Śląskim jest swojego rodzaju ewenementem na historycznej mapie Polski. Jak wyjaśnia dr Proszyk, zamek nigdy nie został doszczętnie zrujnowany, dzięki czemu jest jednym z nielicznych obiektów tego typu w naszym kraju, które zachowały swoją oryginalną "tkankę archeologiczną". Na przestrzeni wieków na terenie obiektu miało miejsce kilka remontów, zamek był również kilka razy rozbudowywany, a także przechodził w ręce różnych właścicieli.