Premiera niebawem

i

Autor: FB Szymon J. Wróbel

O Jukacach z Zabłocia, czyli premiera nowego filmu Szymona Wróbla

2022-03-26 18:24

W sobotę, 9 kwietnia, o godz. 20:15 w Kinie Janosik odbędzie się premierowy pokaz najnowszego filmu Szymona J. Wróbla „Jukace. Magiczna historia”. Wstęp 1 zł + „do puszki” dla Wiktorka. Ilość miejsc ograniczona. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami i bohaterami filmu

- Szukałem pomysłu na ten film i mam nadzieję, że go znalazłem. Bardzo zależało mi, żeby był zrobiony i dopracowany najlepiej jak potrafię. Mam nadzieję, że widzowie odczują mieszkankę różnych emocji, które popłyną z ekranu i odkryją fantastyczną historię Jukacy z Zabłocia. Myślę, że ten film zainteresuje widzów zarówno w Żywcu jak i w innych częściach Polski. Już nie mogę się doczekać na spotkanie z widzami w Żywcu - mówi Szymon J. Wróbel.

„Jukace. Magiczna historia.”, to film o pasji, tradycji, wartościach, czyli o unikatowej grupie obrzędowej, która zdarzyła się na Żywiecczyźnie, ale zdarzyć się mogła w każdym miejscu w Polsce. Jukace, barwne stroje, magiczne maski i piękna historia wielu pokoleń, która przetrwała do dziś!

W filmie usłyszmy muzykę zespoły Pcio Crew. W filmie poznamy też pasjonatów, kawalerów, którzy są kolejnym pokoleniem Jukacy i z uśmiechem starają się dbać o przetrwanie tej wyjątkowej tradycji. Okiem kamery spojrzymy, na to, co, na co dzień umyka oczom turystów, przyjeżdżającym na wydarzenia związane z bohaterami filmu.

Kolejne tradycje znikają z oczu mdłych pokoleń mieszkańców naszych wisi i miast. Wirtualny świat i pandemiczny okres nie sprzyjają pobudzaniu zainteresowania lokalnymi tradycjami, ten film ma pokazać, że może być inaczej.

Producentami filmu są: Miasto Żywiec, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Starostwo Powiatowe w Żywcu, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.

Film o Jukacach - niebawem premiera
Gramy dla Ukrainy | Wywiad z Margaret