uwaga oszustwa

i

Autor: Pixabay

Nie daj się oszukać. Uważaj na fałszywe e-maile, sms-y, linki i połączenia telefoniczne -ostrzega Policja i Izba Skarbowa

2022-02-16 17:21

Żywieccy policjanci ostrzegaja przed "spoofingiem". To nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Izba Administracji Skarbowej z kolei ostrzega przed fałszywymi e-mailami, podpisanymi przez „Zespół viaTOLL, które nakłaniają do płatności w ramach umowy w systemie viaTOLL i odsyłają do fałszywej strony www.

Co to jest Spoofing?

Spoofing telefoniczny to nic innego jak coraz popularniejsze oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery, by móc następnie dzwonić z nich do ofiar i udawać inną osobę. W ten sposób coraz częściej oszuści podszywają się pod konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.

Oszustwo metodą „spoofingu” jest coraz częściej powodem strat oszczędności całego życia. Spoofing to nowa metoda wyłudzania danych wrażliwych lub pieniędzy. Polega na wykorzystaniu oprogramowania do zmiany numeru telefonicznego lub nazwy dzwoniącego połączenia, które widzi na wyświetlaczu swojego telefonu  odbierający. Policjanci apelują o ostrożność przy tego typu kontaktach i weryfikację tożsamości dzwoniących do nas osób. Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać naszą naiwność. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania-ostrzegają żywieccy mundurowi.

Izba Administracji Skarbowej ostrzega przed fałszywymi e-mailami

Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami, podpisanymi przez „Zespół viaTOLL”, które nakłaniają do płatności w ramach umowy w systemie viaTOLL i odsyłają do fałszywej strony www. Takie e-maile, to próby wyłudzenia danych do logowania i danych autoryzacyjnych do bankowości, a ich celem jest kradzież pieniędzy z konta bankowego ofiary-ostrzega Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.( posłuchaj poniżej )

Przypominamy, że świadczenie usługi viaTOLL zostało zakończone z końcem września 2021 r. Tym samym zakończono pobór płatności za przejazd drogami płatnymi za pośrednictwem viaTOLL.

Cyberprzestępcy za pośrednictwem fałszywej strony mogą przejąć dane logowania oraz dane autoryzacyjne do bankowości. Przechwycone w ten sposób informacje mogą zostać wykorzystane do kradzieży pieniędzy z konta bankowego ofiary.

Co warto zrobić?

W przypadku otrzymania podejrzanego maila, który dotyczy usługi viaTOLL, prosimy o przekazanie zgłoszenia na adres: incydent@mf.gov.pl lub o kontakt telefoniczny pod numerami: 800 101 101, + 48 22 521 10 10. Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy

Ukląkł, przeżegnał się i okradł kościelną skarbonę! Pobożny złodziej z Myślenic zatrzymany