Nie odwracaj wzroku. Każdy może pomóc - wystarczy telefon

i

Autor: pixabay

Nie bądźmy obojętni – apelują żywieccy policjanci

2021-11-22 17:23

Jeśli widzisz osobę wymagającą pomocy – zadzwoń. To niewiele, ale może uratować życie

Dni są coraz chłodniejsze, a często temperatura zwłaszcza w nocy spada już poniżej zera. Może to szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu osób bezdomnych – dlatego nie odwracajmy wzroku – jeden telefon może uratować życie – mówi aspirant sztabowy Mirosława Piątek z żywieckiej komendy policji.

- Jeśli widzicie osobę bezdomną, która może znajdować się w stanie zagrażającym jej życiu i zdrowiu, lub jeśli jest to osoba pod wpływem alkoholu, albo też ubrana nieadekwatnie do temperatury – prosimy, aby zgłaszać takie sytuacje na numer 112. Wtedy policjanci pojadą we wskazane miejsce i na pewno takiej osobie pomogą – zapewnia.

- Zwróćmy też uwagę na naszych sąsiadów, szczególnie tych, którzy mieszkają samotnie, lub borykają się z rożnymi ograniczeniami i nie mogą sami zadbać np. o ogrzanie domu czy mieszkania – przypomina policjantka.

– Temperatury w okolicy zera i mróz – powodują że w ich domach i mieszkaniach jest zimno, a ich życie jest zagrożone względu na wyziębienie organizmu- jeśli mieszka obok państwa taka osoba, również prosimy o informacje – przekażemy je do placówek pomocowych i one również udzielą pomocy.Jak przyznają policjanci – każdego roku pojawiają się takie zgłoszenia. Mundurowi w ramach służby patrolują też miejsca, gdzie zazwyczaj przebywają bezdomni.

Pamiętajcie – podstawa to numer alarmowy 112 , ale uruchomiona jest także specjalna infolinia 987 - gdzie można dowiedzieć się jak pomóc bezdomnym na terenie całego województwa śląskiego.

Dodatkowo funkcjonuje również Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zgłosić np. miejsca gdzie zwyczajowo gromadzą się osoby bezdomne, pamiętać jednak należy, że nie jest to narzędzie do zgłaszania interwencji.

Nie bądźmy obojętni - apelują żywieccy policjanci
Kolejki po ekogroszek