Kosmiczny piknik w Papierniku

i

Autor: Agata Chmielowska

Nauka przez zabawę czyli kosmiczny piknik w Papierniku

2021-09-10 14:57

Ponad 350 osób wzięło udział w Kosmicznym Pikniku Naukowym, który zorganizowano w zabłockim klubie Papiernik. Wydarzenie jest jednym z założeń projektu "Zapraszamy do Zabłocia - zaPALamy do działania" realizowanego przez Żywiecką Fundację Rozwoju po to, by zaktywizować mieszkańców tej "dzielnicy" Żywca.

W trakcie pikniku można było poczuć się jak w kosmosie. Dzięki interaktywnej wystawie "Misja po Układzie Słonecznym" przygotowanej przez Stowarzyszenie POLARIS - OPP z Sopotni Wielkiej można było zwiedzić planety układu słonecznego. Za pomocą wykrywacza metali młodzi poszukiwacze skarbów poszukiwali prawdziwych meteorytów. Miłośniy robotów, z kolei mogli wziąć udział w zajęciach z robotyki prowadzonych przez Grzegorza Świątkowskiego, czternastoletniego stypendystę z pasją.( zobacz galerię)

-Roboty buduję już od czterech lat, ale zajęcia z dziećmi prowadzę po raz pierwszy- przyznaje Grzegorz Świątkowski. ( posłuchaj poniżej)

Młodego konsktruktora pasjonuje tworzenie nowych robotów i programowanie ich tak, by wykonywały określone czynności. Dzięki "stypendium z pasją "może swoje pasje nadal rozwijać. (wideo)

Do rozwijania swoich pasji namawia młodych ludzi Piotr Nawalkowski ze Stowarzyszenie POLARIS - OPP z Sopotni Wielkiej. Stowarzyszeniu po raz kolejny, dzięki dofinansowaniu z Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności i Fundacji Edukacja dla Demokracji, udało się uzyskać fundusze na zakup 20 teleskopów, które rozdają rodzinom.

-Zostało nam jeszcze sześć teleskopów. Chętnie je na jesień oddamy w dobre ręce -zachęca Piotr Nawalkowski.

A co trzeba zrobić, by taki teleskop otrzymać? (posłuchaj poniżej)

W trakcie pikniku można było uczestniczyć w wykładzie dr Michała Sobali i obejrzeć wystawę "Przeszłości beskidzkich polan zapisanych w krajobrazie" przygotowaną wspólnie z Dawidem Wojtyłą.

Były gry planszowe i gigantyczne bańki mydlane, słodkie babeczki i pyszny bigos, ale przede wszystkim był fantastycznie spędzony czas, który na długo zostanie w pamięci uczestników pikniku. Chciało by się dodać ...chcemy więcej.

posłuchaj: Grzegorz Świątkowski młody stypendysta z pasją o swojej...pasji
posłuchaj :Piotr Nawalkowski ze Stowarzyszenia Polaris OPP o teleskopach
Nauka przez zabawę, kosmiczny piknik w Papierniku