wycinka drzew na osiedlu 700-lecia

i

Autor: Anna Zięba

Najpierw wycinają, później sadzą. Dlaczego nie można pogodzić realizacji nowych inwestycji z ochroną drzewostanu w Żywcu-pytają mieszkańcy?

2021-04-24 17:36

Jestem wściekła -napisała na swoim profilu facebookowym Ania Zięba, mieszkanka osiedla 700 lecia w Żywcu. Powód? Prowadzona na jej osiedlu wycinka drzew związana z planowaną przebudową ulicy Habsburgów. W mieście z tak zanieczyszczonym powietrzem, jak u nas każde drzewo jest na wagę złota, a tu drzewa rżnie się na potęgę- denerwuje się autorka posta.( galeria poniżej)

 ..." drzewa lecą. Oficjalnie Spółdzielnia Mieszkaniowa Gronie podała wiadomości o wycince trzech drzew na swojej działce. Trzy to nie sześć, a sześć to nie dziesięć! Ale co dalej? Za inwestycją stoi Miasto Żywiec - więc spółdzielnia to szaraczek - i to ono odpowiada za wydanie decyzji co do wycinki, to ono ogłosiło przetarg i to ono wybrało najtańszą (proces jak w całym kraju) firmę, która odpowiada za zaistniałe prace. Kto jest autorem projektu, w którym się nie uwzględnia drzew, tylko rżnie na potęgę? Będą zasadzenia następcze? ...pisze oburzona mieszkanka osiedla 700 lecia.

O realizowaną inwestycję i prowadzoną wycinkę drzew zapytaliśmy burmistrza Żywca Antoniego Szlagora.

-Wycinka 24 drzew jest związana z przeprowadzaną inwestycją: budową chodnika, parkingu i ścieżki rowerowej,a  w miejsce usuniętych drzew planowane są nowe nasadzenia-wyjaśnia włodarz Żywca ( posłuchaj poniżej)

Z takim podejściem do sprawy nie zgadza się mieszkanka osiedla 700lecia Anna Zięba.

- Zanim nowe drzewa urosną będziemy tkwić w betonowej dżungli-tłumaczy (posłuchaj poniżej)

Anna Zięba w rozmowie z radiem Eska bardzo krytycznie ocenia całą gospodarkę terenami zielonymi w mieście. Powód ? Wycinka drzew przy ul Habsburgów, to już kolejna w tym roku wycinka w Żywcu.

Jest jednak światełko w tunelu. Zainteresowanie się przez nas tym tematem przyniosło pozytywne skutki, o których w kolejnym poście pisze nasza informatorka.

-Jestem w szoku! Cztery drzewa, jakie rosły przy Habsburgów - w miejscu inwestycji - zostały przesadzone na Os. Pod Grapą. Da się? Da! Posadzone w miejscu, w którym jeszcze nie tak dawno temu rosły wierzby (wycięte), ale grunt, że nie poszły pod topór. Pytanie - działanie planowane (mam nadzieję, eh...), czy akcyjny medialny zryw (bo mówimy o wycinkach) - ? Trzymajmy kciuki, żeby zdrowo rosły! ( zobacz zdjęcia)

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Bocian Antek został wywiany z gniazda. Co go teraz czeka?