Szopka Betlejemska

i

Autor: Gerd Altmann z Pixabay

Najlepsze życzenia na te Godne Święta od radia Eska Beskidy

2020-12-23 18:20

Na scynści, na zdrowi na to Boze Narodzyni, cobyście byli zdrowi, weseli jak w niebie janieli! Cobyście mieli wsyskiego dości jak na tej połaźnicce uości, coby sie Wóm rodziło, kopiło i do stodoły dyślym uobróciło, cobyście mieli pełne uobory, pełne pudła, coby Wóm gospodyni u pieca nie schudła.

Coby sie Wóm darzyło zyto jak koryto, psynica jak rynkawica,ziomnioki jak buroki, buroki jak przetoki,uowiesek wónsaty, zeby był gospodorz bogaty.Cobyście mieli telo wołków, kielo w płocie kołków,telo uowiecek, kielo w lesie mrowiecek,Telo krów, kielo w sąsieku plów.cobyście mieli świnie jak skrzynie,cielicki jak jedlicki, kónie jak grónie.Coby się Wom darzyło, mnożyło każde stworzynie!Coby się Wom darzyły konie z biołymi nogami,

Cobyście orali śtyroma pługami,Jak nie śtyroma – to trzoma,Jak nie trzoma – to dwoma,Jak nie dwoma – to jednym,Ale co godnym!

Sięgnijcie do pieca – wyjmijcie kołoca,Sięgnijcie do skrzyni – wyjmijcie pół świni,Sięgnijcie na wyżkę – wyjmijcie masła łyżkę,Piekliście, kłuliście – kolędnikom daliście.

Coby się Wom darzyły dzieci – kielo przy piecu śmieci,W kożdym kątku po dzieciątku, a na pościeli troje,Ino cobyście nie pedzieli, że to które moje!Na szczęście, na zdrowie, na tyn Nowy Rok!

Coby Wom wypod z pieca bok!Coby Wom z pieca wypadła ruła!Coby Wom gaździna zgrubła!Coby Wom nicego nie chybiało,Z roku na rok przybywało,A do reśty – cobyście byli szczęśliwi i weseliJako w niebie janieli Tak to Boze dej!

Hej, hej hej!

Posłuchajcie również kolędy w wykonaniu samorządowców ze Starostwa Powiatowego w Żywcu.

Samorządowcy ze Starostwa Powiatowego w Żywcu składają życzenia świąteczne śpiewająco