Skoczkowie w Szczyrku

i

Autor: szczyrk.pl

Skoki narciarskie

Najlepsi skoczkowie w Szczyrku bawią się z kibicami. Dziś wyjątkowy konkurs indywidualny

Skoki narciarskie Szczyrk 2024. W środę najlepsi skoczkowie wystąpią w konkursie indywidualnym na skoczni Skalite K-95. Dzień wcześniej odbyły się kwalifikacje i zabawa z kibicami. W czasie ceremonii rozdania numerów startowych dla najlepszej "10" kwalifikacji Pucharu Świata atmosfera byłą gorąca.

Puchar Świata w skokach narciarskich w Szczyrku

Szczyrk pierwszy raz w historii gości najlepszych skoczków narciarskich. Na kompleksie skoczni Skalite regularnie odbywają się zawody rangi mistrzowskiej, jednak konkurs Pucharu Świata odbywa się po raz pierwszy. We wtorek odbyły się kwalifikacje do zawodów na skoczni normalnej K-95 oraz ceremonia wręczenia numerów startowych połączona ze spotkaniem z kibicami.

Kwalifikacje wygrał Ryoyu Kobayashi (100,5 m). Drugi był Słoweniec Anże Laniszek. Trzeci był Niemiec Andreas Wellinger. Najlepsi zawodnicy zostali gorąco przywitani przez kibiców. W uroczystości nie zabrakło trombit, pochodni i góralskiej muzyki.

Zawody odbywają się w nietypowym terminie, bo w środku tygodnia. W województwie śląskim nie ma jeszcze ferii, ale mimo to organizatorzy zawodów spodziewają się tysięcy kibiców skoków narciarskich. 

ZOBACZ ZDJĘCIA

Jakie skocznie są w Szczyrku?

Kompleks skoczni narciarskich Skalite należy do Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku. Składa się z trzech skoczni o zróżnicowanych wymiarach:

  • skocznia normalna – punkt konstrukcyjny K-95
  • skocznia średnia – punkt konstrukcyjny K-70
  • skocznia mała – punkt konstrukcyjny K-40

Zawody z cyklu Pucharu Świata odbywają się na skoczni K-95, stąd należy się spodziewać skoków o długości około 100 m. 

Rekord skoczni wynosi 111 m i został ustanowiony przez Krzysztofa Leję 1 marca 2011 roku w czasie zawodów LOTOS Cup.

Czy można zwiedzać skocznię w Szczyrku?

Skocznie narciarskie Skalite są czynne przez cały rok, dzięki wykonanym instalacjom do mrożenia rozbiegów, naśnieżania i zraszania całego kompleksu. Latem odbywają się tu zarówno treningi, jak i zawody.

Funkcjonuje tu dwuosobowa kolej linowa do przewozu skoczków o zdolności przewozowej 409 osób na godzinę i różnicy wysokości wynoszącej 95 metrów. Jednak ani kolejka ani skocznie nie są jednak udostępnione do zwiedzania przez turystów. 

Skocznie idealnie widać z trybun. Trybuny mogą pomieścić 1472 widzów.

QUIZ. Lubisz skoki narciarskie, znasz gwiazdy tego sportu? Sprawdź swoją wiedzę

Pytanie 1 z 10
W którym roku Adam Małysz wygrał swój pierwszy w karierze konkurs Pucharu Świata?