Maria Grzegorek

i

Autor: CKPT Radziechowy-Wieprz

Nagrody Oskara Kolberga przyznane. Wśród laureatek dwie mieszkanki Żywiecczyzny- mama i córka

2021-05-13 16:35

Poznaliśmy czternastu Laureatów 46. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” - poinformował Instytut Muzyki i Tańca. Tegoroczny tytuł "Mistrza Tradycji" przyznano Marii Grzegorek, rozpowszechniającej znaną dawniej w Żywcu i okolicach sztukę tworzenia kwiatów, wieńców i ozdób choinkowych z bibuły i papieru. Od ponad trzydziestu lat Maria Grzegorek prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, jest też poetką i znaną w swoim regionie gawędziarką.

 W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę specjalną "dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji". Uhonorowano nią Barbarę Wandzel, twórczynię dekoracji z bibuły i papieru, charakterystycznych dla regionu żywieckiego. Barbara Wandzel na co dzień pracuje w Miejskie Centrum Kultury w Żywcu.

Kandydaturę do nagrody specjalnej wskazała mistrzyni i wieloletnia nauczycielka młodszych pokoleń w tej dziedzinie - Maria Grzegorek, mieszkanka Juszczyny w gminie Radziechowy Wieprz, która prywatnie jest mamą Barbary.

Serdecznie gratuluję wspaniałego sukcesu, zarówno pani Marii Grzegorek, którą znamy przecież wszyscy z udziału w licznych wydarzeniach folklorystycznych w naszym mieście, która otrzymała tytuł Mistrza Tradycji, jak również pani Barbarze, która pięknie kontynuuje tradycje bibułkarskie Żywiecczyzny- napisał burmistrz Żywa Antoni Szalgor.

Gala wręczenia nagród odbędzie się 1 lipca 2021 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Wówczas zostanie też ogłoszony laureat tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej. Jest on przyznawany samorządowcom, którzy w mijającym roku w szczególny sposób troszczyli się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Nagroda, której patronem jest XIX-wieczny etnograf, folklorysta i kompozytor, Oskar Kolberg jest najstarszym i najważniejszym wyróżnieniem dla osób przyczyniających się do szerzenia i podtrzymywania kultury tradycyjnej w Polsce. Jej organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs oraz gala realizowane są przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem - Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.

Rozebrał się i wskoczył do fontanny