tablica Smoleńska na zabytkowej dzwonnicy w Żywcu

i

Autor: Agata Chmielowska

Na zabytkowej dzwonnicy w Żywcu zawisła tablica "Smoleńska". Sprawa jej lokalizacji ciągnęła się wiele lat

2020-12-14 19:31

Sprawa umieszczenia w Żywcu tablicy upamiętniającej ofiary Katynia i katastrofy w Smoleńsku ciągnęła się od 2012 roku. Pierwszym problemem było ulokowanie takiej tablicy. Pomysł by znalazła na basenie fontanny z figurą św. Floriana, na żywieckim rynku zawetował burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Kolejnym miejscem lokalizacji tablicy byłą zabytkowa dzwonnica.

Inicjatywa Społecznego Komitetu Upamiętnienia Ofiar Katynia i Katastrofy Smoleńskiej oraz proboszcza Konkatedry Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Jerozolimskiego w Żywcu by tablicę umieścić na zabytkowej dzwonnicy wzbudziła w mieszkańcach spore kontrowersje Pozytywną decyzję o instalacji takiej tablicy na dzwonnicy  wydał Konserwator Zabytków. I choć tablica była gotowa już w marcu, a w kwietniu, z okazji 10 rocznicy katastrofy smoleńskiej miała zostać odsłonięta, sprawa  ucichła. 

Tablica pojawiłą się  po kilku miesiącach, w grudniu. Zawisła jako trzecia na murach dzownnicy. Ulokowano ją pod dwiema innymi. Pierwsza poświęcona jest wizycie w Żywcu 1995  papieża Polaka -Jana Pawła II. Druga dedykowanan jest  poległym na fronie I wojny światowej legionistom  z Żywca i  mieszkańcom miasta  walczącym  przeciwko nawale bolszewickiej.

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

"Gdynia pamięta o ofiarach Grudnia 70'"