Nowa płyta z pieśniami sióstr Sordyl z Korbielowa

i

Autor: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej

Muzyczny rarytas. Nestorki muzyki tradycyjnej - siostry Zofia i Józefa Sordyl z Korbielowa z nową płytą

2022-02-17 16:12

Płytę wydał Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Płyta dostępna jest również w internecie

- Chcieliśmy wykorzystać dobrze czas pandemii - przyznaje Lesław Werpachowski - dyrektor ROK-u. - Jeśli nie utrwalimy na płycie tego co przemija, stracimy coś fenomenalnego, co na szczęście wciąż mamy w naszej kulturze. Panie Józefa i Zofia to wybitne śpiewaczki naszego regionu, wyróżnione już przed laty nagrodą im. Oskara Kolberga - dodaje.

Na płycie znajdziecie ponad 50 pieśni, które w ostatnim roku zarejestrowane zostały w domu sióstr Sordyl w Korbielowie.

- To było niesamowite doświadczenie, panie to cudowne osoby które za każdym razem przyjmowały nas z otwartymi rękami i doskonale współpracowały - przyznaje Dariusz Kocemba, który nagrywał wyjątkowe pieśni w Korbielowie. - Uważny słuchacz dostrzeże na płycie takie smaczki, jak na przykład śpiew ptaków za oknem… - dodaje z uśmiechem.

Z siostrami Sordyl od lat współpracuje też Brygida Sordyl - Etnomuzykolożka, która wyjątkowy warsztat śpiewaczek poznała, i stara się przekazywać go kolejnemu pokoleniu. - Najpiękniejsze w tych pieśniach jest to, że one towarzyszyły siostrom przez całe życie, przy ciężkiej pracy, zabawie czy modlitwie - i to wszystko wybrzmiewa w tych pieśniach - podsumowuje nasza rozmówczyni.

Album „Polana, polana” - to trzecia płyta wydana przez Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej z cyklu Muzyka Beskidów. Po utrwaleniu repertuaru Kapeli Byrtków z Pewli Wielkiej oraz śpiewu Moniki Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki przyszła kolej na dokumentację ludowych pieśni wykonywanych przez Józefę i Zofię Sordyl.

Płyta dostępna jest bezpłatnie na stronie www. rok. bielsko.pl

"Polana, polana"... czyli najnowsza płyta sióstr Sordyl - śpiewaczek z Korbielowa
Tym samolotem lecą wirusy nad Warszawą. Pierwszy taki transport w Polsce