nocna akcja ratnkowa

i

Autor: GOPR Beskidy

Międzynarodowa akcja ratownicza w górach. Trzech turystów przez kilka godzin szukały polskie i słowackie służby ratunkowe

2020-10-12 18:58

Turyści stracili orientacje w terenie. Polscy i słowaccy ratownicy przez kilka godzin szukali ich w górach. Grupa turystów wybrała się na Babią Górę. Przy zejściu z Pilska urwał się kontakt z częścią grupy, Zgłoszenie o braku kontaktu z trzema turystami przyjęto w niedzielę po północy. Warunki w górach były fatalne: ciemno, zimno i do tego padał deszcz.

Turyści nie dotarli do schroniska, ich telefony nie odpowiadały. Z informacji przekazanych podczas zgłoszenia wynikało, że byli przygotowani na zmianę pogody.

Teren od Markowych Szczawin, przez Żywieckie Rozstaje, Przełęcz Jałowiecką, Mędralową do bazy namiotowej Głuchaczki, przez całą noc przeszukiwali ratownicy z SR Markowe Szczawiny. Wspomagali ich  ratownicy z sekcji Babia Góra, Żywiec oraz Horská záchranná služba. W gotowości czekała kolejna grupa ratowników aby zmienić działających w terenie.  Rano Goprowcy otrzymali informację, że turyści nawiązali kontakt z oczekującymi na Markowych Szczawinach znajomymi. Okazało sie, że w ulewnym deszczu zeszli z grani do lasu, tam stracili orientację w terenie i  finalnie zeszli  do Przyborowa. Polscy ratownicy  w mediach społecznościowych podziękowali  kolegom ze Słowacji za wspólną akację poszukiwawaczą.

Ratownicy Beskidzkiej grupy GOPR  ponownie zwracają  się z apelem o właściwe przygotowanie do górskich wycieczek.-Oprócz zabezpieczenia termicznego, powerbank oraz oświetlenie to podstawa wyposażenia każdego turysty-przypominają ratownicy. 

WYSADZILI bankomat i zgubili łup! Tysiące złotych na ulicy! Zrobili to pod nosem policji!