Magurzańskie Zaduszki

i

Autor: foto: Dominik Imielski/FB ZR Magurzanie

Magurzańskie Zaduszki już po raz trzeci. Zespół Regionalny Magurzanie zaprasza do wspólnego śpiewu w kaplicy cmentarnej w Zarzeczu

2021-10-31 22:39

Spotkają się, by znowu wspólnie modlić się za zmarłych wyjątkowymi pieśniami. W tym roku, możecie dołączyć

To już trzecie Zaduszki Magurzańskie – Zespół Regionalny Magurzanie z Łodygowic zaprasza na wspólne spotkanie w wyjątkowy dzień w wyjątkowym miejscu – bo w kaplicy cmentarnej w Zarzeczu już 2 listopada o 19.00.

– Warto tam być – dlaczego wyjaśnia Elżbieta Konior – kierowniczka Zespołu Regionalnego Magurzanie.

– Nasze Zaduszki to nie jest typowy koncert. Nie przychodzimy na niego w strojach, nie ma widowni, tylko wszyscy razem śpiewamy i każdy ma szansę poprzez ten śpiew modlić się za dusze naszych bliskich zmarłych – podkreśla. – Każdy na miejscu dostanie tekst, więc będzie mógł z nami wspólnie śpiewać te wielozwrotkowe, tradycyjne pieśni – dodaje.

Dla tych, którzy z różnych względów nie będą mogli być z zespołem w Zarzeczu, Magurzanie przygotowali Koncert Domowy „O Pieśniach Zadusznych”, w wersji online, który będzie można obejrzeć w tym samym czasie – o 19.00, na fanpage-u zespołu oraz bezpośrednio na kanale YouTube Akademii Folkloru, gdzie kierowniczka muzyczna Magurzan – Brygida Sordyl uczy techniki śpiewu właśnie tych tradycyjnych pieśni zadusznych.

– Te pieśni są szczególne i bardzo osobiste. Opowiadają o tym, co według naszej wiary dzieje się z duszą po śmierci... Coraz mniej jesteśmy oswojeni z tą perspektywą, która przecież każdego z nas czeka – zaznacza Elżbieta Konior.

W ubiegłym roku ze względu na ograniczenia związane z pandemią – Zaduszki nie mogły odbyć się w normalnej formie. Dlatego Magurzanie przenieśli spotkanie do internetu. W tym roku – macie jednak wybór i możecie towarzyszyć zespołowi – przypominamy – 2 listopada o 19.00

Zaduszki Magurzańskie po raz trzeci
Krystian Ochman z radiową propozycją. Poznajcie Złodziei wyobraźni!