List od Seniora

i

Autor: Katarzyna Graboń

Co seniorzy z powiatu żywieckiego chcieliby dostać od Świętego Mikołaja?

2022-11-18 16:09

Kosmetyki, ręczniki, piżamy, pluszowe misie... to tylko niektóre wymarzone świąteczne prezenty seniorów z powiatu żywieckiego. Właśnie rusza kolejna edycja akcji "List od Seniora z Żywiecczyzny", której celem jest obdarowanie podopiecznych placówek opiekuńczych z Żywca i okolic.

Na prezenty od Świętego Mikołaja czeka 400 seniorów z Żywiecczyzny

8 Listopada wystartowała  już 3. edycja akcji. Jej idea jest stosunkowo prosta - w listopadzie organizatorzy zbierają listy do Świętego Mikołaja napisane przez mieszkańców wybranych ośrodków pomocy z powiatu żywieckiego. Są one następnie przekazywane wszystkim osobom, które chcą wziąć udział w akcji i spełnić świąteczne marzenia seniorów. W tym roku zdecydowanie jest komu pomagać, gdyż organizatorzy zebrali niemal 400 listów.

Kiedy spojrzy się na te listy, dotyka się tego, jak drobne upominki mają wielkie znaczenie dla seniorów. Słodkości, kosmetyki, ręczniki czy piżama to tylko niektóre przykłady marzeń starszych osób. Jest też pan, który prosi o małe radyjko. Trzeba pamiętać, że są również osoby, które nie mają możliwości choćby wyjścia na spacer, są obłożnie chore  -  taki niewielki prezent sprawi im niebywałą radość.

- mówi Joanna Chmura, organizatorka akcji.

Świętym Mikołajem może zostać każdy z nas

W pomoc seniorom może włączyć się każdy chętny mieszkaniec powiatu żywieckiego. Aby wykonać świąteczny prezent,  wystarczy napisać na facebookowy profil List od Seniora z Żywiecczyzny. Paczki można przygotowywać indywidualnie, ale również w większych grupach, na przykład w klasach czy zespołach pracowniczych. Akcja kończy się 5 grudnia, kiedy to nastąpi pakowanie prezentów, które już 3 dni później wyruszą w podróż do swoich nowych właścicieli. W tym roku obdarowani zostaną seniorzy z:

  1. Domu Pomocy Społecznej w Żywcu;
  2. Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Żywcu
  3. Samodzielnego Publicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Rajczy;
  4. Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego "Beskidzka Złatna" w Złatnej.

Przygotowanie prezentów to nie jedyny sposób na umilenie seniorom świąt. Jak informuje Joanna Chmura, wielu z nich nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez otrzymania klasycznej bożonarodzeniowej kartki. Dlatego też akcja ich tworzenia została zaplanowana na 30 listopada. Wszystkie informacje o tej inicjatywie oraz innych formach wsparcia seniorów znajdziecie na profilu akcji.

Małe marzenia mają wielką siłę
Strefa Kibica LIVE - Mundialowe studio VOX FM