Leśna przyjazna pszczołom. Nieużytki w Leśnej wkrótce zamienią się w kwietne łąki i teren przyjazny dla pszczół

2021-05-24 21:06

Sołtys i rada sołecka Leśnej postanowili zamienić nieużytki w piękny i pożyteczny teren. Ostatnio zasadzono symboliczne trzydzieści lip, a mieszkańcy mogli zabrać ze sobą krzewy i drzewa, które przydadzą się pszczołom

- Rzeczywiście „na Kamieńcu” … - czuć było każdy kamień - przyznał w rozmowie z nami - tuż po zasadzeniu swojego pierwszego drzewka Grzegorz Puda - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Minister był jednym z głównych gości zaproszonych na inaugurację programu „Beskidy miodem płynące”.

Tereny do tej pory nieużytkowane będziemy sukcesywnie zalesiać i obsiewać nasionami kwiatów, by nie tylko zrobiło się tu kolorowo, ale przede wszystkim by nasze okolice stały się przyjazne tym pożytecznym owadom. Wcześniej nieużytki były za darmo wykaszane - wyjaśnia sołtys leśnej - Bogusław Biernat. - Mamy tu sporo pszczelarzy - więc chcemy też ich wspomóc - dodaje. Do zagospodarowania mamy tu blisko 20 hektarów takiego terenu.W Leśnej rozdawane były też drzewa i krzewy. Mieszkańcy mogli zabrać ze sobą do domów nasiona kwietnych łąk, a także krzewy i rośliny przyjazne pszczołom.

- Domowi ogrodnicy nieźle się obłowili... Ja wziąłem domek dla trzmieli...bo mam małą szklarenkę, więc zajmą się zapylaniem pomidorów - wyjaśniał jeden z mieszkańców Leśnej. - A ja mam robinię - ale jak ona będzie rosnąć... nie wiem. Poczekamy i zobaczymy... Teraz z tym do ogródka - posadzić i doglądać.... zapewniali pan Karol i pan Michał.

I choć podczas imprezy wszystkich mocno zrosił deszcz - dla roślin to doskonała pogoda by znaleźć swoje miejsce.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Nieużytki zamienią się w piękną łąkę
Czy powinien powstać NFZ dla zwierząt?