Ławeczka twórcy Reksia stanęła w Bielsku-Białej. Autor dołączył do swojego bajkowego pieska

i

Autor: Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Wiadomości

Ławeczka twórcy Reksia stanęła w Bielsku-Białej. Autor dołączył do swojego bajkowego pieska

1 września w Bielsku-Białej odsłonięto oficjalnie ławeczkę Lechosława Marszałka, czyli ojca bajkowego Reksia. Nieżyjący już artysta przez wiele lat był związany z bielskim Studiem Filmów Rysunkowych.

Marszałek i Reksio przy deptaku w Bielsku-Białej

Do stojącej - przy deptaku przy ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej - figurki bajkowego Reksia dołączył jej autor, czyli Lechosław Marszałek. Doczekał się on swojej ławeczki. Jej autorem jest prof. dr hab. Wiesław Koronowski, kierownik pracowni rzeźby i otoczenia na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

- Marzyła mi się ławeczka, na której twórca usiadłby przy Reksiu, a przy nim mogliby usiąść rodzice z dziećmi i opowiadać o jego twórczości. Ten pomysł się teraz zrealizował. Warto marzyć - przyznaje Helena Filek-Marszałek, wdowa po artyście. 

"Całość powstała w brązie. Autor Reksia w bardzo naturalnej pozie siedzi po prawej stronie ławeczki i, jak chciała wdowa po artyście, spogląda na swoje dzieło - figurkę Reksia przy fontannie" - przekazała w komunikacie Emilia Klejmont z wydziału prasowego urzędu w Bielsku-Białej.

Oparciem ławeczki jest z kolei taśma filmowa. Przedstawia ona Reksia w różnych pozach. Jej oficjalnie odsłonięcie nastąpiło 1 września w trakcie międzypokoleniowej parady rozpoczynającej tegoroczne Dni Bielska-Białej.

Dodajmy, że ławeczka została sfinansowana z pieniędzy Fundacji Heleny i Lechosława Marszałków Reksio.

Jak dobrze znasz historię kultowego fiata 126p? QUIZ dla fanów motoryzacji

Pytanie 1 z 15
Co oznacza skrót FSM?