Cieszyn otrzyma spadek po doradcy prezydenta USA. Fantastyczny gest

i

Autor: UM Cieszyn, mat. prasowe

Wiadomości

Cieszyn otrzyma spadek po doradcy prezydenta USA. "Fantastyczny gest"

Richard Pipes, doradca prezydenta Ronalda Reagana, przeznaczył w testamencie 5 proc. majątku na zadbanie o cmentarze żydowskie znajdujące się w Cieszynie, czyli jego rodzinnym mieście. To ok. 250 tys. dolarów.

Cieszyn otrzyma spadek po doradcy prezydenta USA

Cieszyn otrzyma w spadku po zmarłym kilka lat temu profesorze Richardzie Pipesie ok. 250 tysięcy dolarów. Amerykański historyk i sowietolog, a także doradca prezydenta USA Ronalda Reagana ds. sowieckich i wschodnioeuropejskich, urodził się w Cieszynie, a w 1994 roku został wyróżniony tytułem honorowego obywatela tego miasta. Został także odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP. 

- Miasto otrzyma 5 proc. majątku zmarłego profesora i jego żony z przeznaczeniem na zadbanie o cmentarze żydowskie znajdujące się w Cieszynie. Fantastyczny gest ze strony Richarda Pipesa i jego rodziny. W porozumieniu z właścicielami cmentarzy postaramy się jak najlepiej wykorzystać te środki - napisała, w mediach społecznościowych, Gabriela Staszkiewicz, burmistrz Cieszyna. 

Informację o spadku przekazał syn Richarda, Daniel Pipes. Cieszyński magistrat przekazuje, że sprawy spadkowe mogą potrwać kilka miesięcy i po tym czasie środki zostaną przekazane miastu.

Pipes pochodził z żydowskiej rodziny cieszyńskich fabrykantów czekolady. Dzieciństwo i młodość spędził w Warszawie. Z Polski, wraz z rodziną, wyjechał w 1939 roku. Rok później znalazł się w USA. Później otrzymał amerykańskie obywatelstwo. Przez prawie 40 lat był wykładowcą Uniwersytetu Harvarda. Zmarł w 2018 roku w Cambridge. 

Przypomnijmy, że w Cieszynie istnieją dwa cmentarze żydowskie. Oba są położone przy ul. Hażlaskiej. Stanowią jedne z najcenniejszych zabytków miasta.

Quiz. Najpiękniejsze kobiety z okresu PRL. Rozpoznajesz je po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
Kto jest na zdjęciu?
Elżbieta Dmoch