Finał Bitwy smaków na żywieckim zamku

i

Autor: Agata Chmielowska

Kucharze contra Koła Gospodyń Wiejskich z Żywiecczyzny w bitwie na chochle i patelnie. Finał Bitwy smaków na Żywieckim Zamku.

2020-09-24 13:00

Ostatni odcinek pierwszej edycji Bitwy smaków na Żywiecczyźnie odbył się na zamku Habsburgów. Tutaj po raz kolejny spotkały się panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Lipowej, Czernichowa, Radziechów -Wieprza i Zwardonia z topowymi kucharzami ,Zbigniewem Haręźlakiem znanym z programu 8 Smaków Europy oraz Sebastianem "Szromu" Schromem uczestnikiem Hell's Kitchen, by ponownie zmierzyć się w rywalizacji kulinarnej.

- Chcieliśmy stworzyć kulinarne reality show. Postanowiliśmy sprowadzić  kucharzy znanych z telewizji, którzy rywalizowali z paniami z Kół Gospodyń Wiejskich z Żywiecczyzny-mówią członkowie Stowarzyszenia Aktywnych Polaków z Bielska Białej, inicjatorzy wydarzenia.

-W pierwotnej wersji to miała być dwudniowa impreza plenerowa w Leśnej, ale ze względu na pandemię musieliśmy zmienić scenariusz. Stąd pomysł kręcenia kolejnych odcinków w gminach na Żywiecczyźnie-mówi Bogusław Biernat sołtys wsi Leśna, pomysłodawca projektu.

- Przy okazji zmagań kulinarnych, w każdej z gmin gdzie kręcony był odcinek Bitwy, odwiedzaliśmy miejsca atrakcyjne turystycznie. Byliśmy na górze Żar w Gminie Czernichów, pokazaliśmy Golgotę na Matysce w Radziechowach-Wieprzu,  spacerowaliśmy w Dolinie Zimnika w Lipowej i  podziwialiśmy górskie widoki w Zwardoniu-mówi Izabela Pyclik współautorka projektu Bitwa Samków.

Ostatni odcinek "Bitwy smaków" odbył się na zamku Habsburgów w Żywcu. W jury konkursu kulinarnego zasiadali między innymi: Bogusław Biernat - sołtys wsi Leśna, Dorota Kwaśny-Lejawa - trzykrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich i wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w narciarstwie, Roksana Pietraszko - Queen of Poland 2019 oraz bliźniaczki z programu Googlebox-przed telewizorem, które w Żywiecczyźnie się po prostu zakochały. Specjanie dla mieszkańców Żywiecczyzny wykonały piosenkę - posłuchacie jej poniżej.

Program Bitwa Smaków - Tradycja kontra Nowoczesność zrealizowano dzięki środkom pozyskanym z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycja. Kolejne odcinki programu możecie oglądać na http://www.regionalna.tv i na kanale Youtube.

posłuchaj: bliźniaczki z programu Googlebox- przed telewizorem śpiewają dla mieszkańców Żywiecczyny
Finałowy odcinek "Bitwy smaków" na żywieckim Zamku