Od czerwca uchodźcy będą płacić za przejazdy MZK Żywiec

i

Autor: FB Antoni Szlagor

Koniec darmowych przejazdów w żywieckim MZK

2022-05-26 16:12

Po trzech miesiącach bezpośredniego wparcia - czas na usamodzielnienie się osób przybyłych z Ukrainy

Koniec darmowych przejazdów MZK w Żywcu. Bezpłatna komunikacja miejska dla uchodźców z Ukrainy tylko do końca maja. - Kończy się pewien przejściowy okres - przyznaje Mariusz Hujdus pełnomocnik urzędu miejskiego do spraw uchodźców

- Z pomysłem darmowych przejazdów wyszliśmy do naszych sąsiadów z Ukrainy, w momencie, gdy nie mieli jeszcze pracy, byli zupełnie zdezorientowani w nowej sytuacji. Wówczas nie były jeszcze przyznawane świadczenia - typu 500+ czy jednorazowe wsparcie 300 złotych dla uchodźców. Po tych trzech miesiącach, nasi sąsiedzi potrzebują wsparcia w usamodzielnianiu się. Tylko taka, mądra pomoc ma sens - wyjaśnia nasz rozmówca. - Obecnie spora część z obywateli Ukrainy znalazła już pracę, na swój sposób już się zaaklimatyzowała, nie ma więc powodu, by wydłużać ten okres darmowych przejazdów - podsumowuje.

Od 1 czerwca wszystkie osoby przybyłe z Ukrainy będą mogły korzystać z komunikacji autobusowej MZK Żywiec za odpłatnością według obowiązujących taryf. - Oczywiście, dzieci i młodzież - za okazaniem legitymacji szkolnej - korzystać może ze zniżek, podobnie, ulga przysługuje także emerytom - zaznacza pełnomocnik miasta.

Według ostatnich danych w mieście nad Sołą i Koszarawą pomoc otrzymało koło dwóch tysięcy uchodźców z Ukrainy.

Darmowe przejazdy MZK Żywiec tylko do końca maja
Radio Akademia – jak nagrać demo?