Wystawa zabawek drewnianych GOK Jeleśnia

i

Autor: Agata Chmielowska

Kolorowe koniki, kotki, wilki, koguciki-drewniane zabawki pomalowane przez dzieci z Gminy Jeleśnia można podziwiać w Gminnym Ośrodku Kultury. Dziś rusza wystawa.

2020-10-13 15:39

Gmina Jeleśnia to zagłębie drewnianej zabawki ludowej. To dzięki takim artystom jak Marian Łoboz z Pewli Wielkiej, który za swoją twórczość otrzymał nagrodę Oskara Kolberga -wyjaśnia Grażyna Patera z Gminnego Ośrodka Kultury w Jeleśni. Teraz swoje umiejętności przekazuje dzieciom z terenu gminy, które na warsztatach mogły nauczyć się zdobienia tradycyjnych zabawek drewnianych.

-W trzech szkołach podstawowych na terenie gminy Jeleśnia dzieci  w trakcie specjalnych warsztatów, pod okiem instruktorów zajmowały się tworzeniem tradycyjnych drewnianych zabawek. Otrzymały od nas takie pół produkty, drewniane figurki: kotka, wilka, konika i kogucika, trochę przygotowane przez samego mistrza Mariana Łoboza. Dzieci musiały doszlifować i obrobić to drewno, następnie całą figurkę zamalować jednym kolorem, a później ozdobić innymi kolorami-wyjaśnia  Grażyna Patera. 

- To była wielka frajda i dla dzieci, i dla nas. Wciąż musieliśmy dowozić zabawki, ale dogadaliśmy się z małymi twórcami, że część z nich zabiorą do domów, a  cęść oddadzą na wystawę. Dzięki temu mogła ona powstać. Dziś jej otwarcie. Myślę, że wielką  atrakcją dla dzieci będzie wizyta samego mistrza tworzenia cudeniek z drewna, Mariana Łoboza.  Pan Marian zabierze ze sobą swój tradycyjny warsztat pracy nazywany "dziadkiem" i zaprezentuje najmłodszym cały proces tworzenia takiej zabawki od drewnianego klocka, aż po efekt końcowy w postaci kolorowej zabawki-dodaje Grażyna Patera.

Wystawę kolorowych drewnianych zabawek wykonanych przez mistrza Mariana Łoboza i dzieci z okolicznych szkół  można  od  dziś oglądać w Gminnym Centrum Kultury w Jeleśni. 

posłuchaj; Grażyna Patera o Marianie Łobozie, gościu specjalnym wystawy zabawek drewnianych w jeleśniańskim GOKu
Redyk na Podhalu. Stada owiec schodzą z hal