Powstaje kolejny etap ścieżki rowerowo-pieszej

i

Autor: pixabay

Kolejny etap ścieżki w Łodygowicach. Prace ruszyły

2021-11-15 19:24

Inwestycja powinna być gotowa jeszcze przed kolejnym sezonem letnim

Ruszyły prace przy budowie kolejnego etapu ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Piastowskiej w Łodygowicach. Ma powstać kolejne 600 metrów nowej ścieżki, która będzie kontynuacją istniejącej już trasy łączącej Jezioro Żywieckie i centrum miejscowości – wyjaśnia Marcin Zyzak z Wydziału Inwestycji Urzędu Gminy w Łodygowicach.

- Prace obejmują powstanie ścieżki asfaltowej o szerokości 2,5 metra, wykonanie umocnień w korycie rzeki, wykonanie bariero-poręczy oraz budowa kładki, przebudowę latarni oraz niezbędne oznakowanie.

Budowa ścieżki wymagała zgody na wycinkę kilkudziesięciu drzew - przyznaje urzędnik - Większość z wycinanych drzew to „samosiejki”, ale całość drzewostanu jeszcze przed wejściem na plac budowy została zinwentaryzowana i wybrano jedynie te drzewa, których usunięcie jest niezbędne do zrealizowania inwestycji.

Jak zapewnia Marcin Zyzak, gmina zobowiązała się do nasadzenia ponad 80 sztuk drzew na terenach należących do Wód Polskich, gdyż obecnie drzewa wycinane są z terenu należącego właśnie do zarządcy położonej w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Żylicy. Dodatkowo na terenie gminy już w przyszłym roku ma pojawić się kolejne 30 drzew, w tym także w pobliskim parku.Koszt nowego odcinka ścieżki to ponad milion 400 tysięcy złotych, a jak podkreślają przedstawiciele gminy - tak wysoki koszt wynika z konieczności wzmocnienia brzegów Żylicy. Pozyskane środki z rządowego programu inwestycji lokalnych pozwala na całkowite sfinansowanie tej inwestycji z dotacji. Ścieżka powinna być gotowa jeszcze przed kolejnym sezonem letnim.

Kolejny etap ścieżki w Łodygowicach
W formie 24: nawyki żywieniowe i geny