śmieciobranie

i

Autor: Agata Chmielowska

Kanapa, piecyk, materace, opony, butelki i dziesiątki worków śmieci-to efekty dzisiejszego śmieciobrania w rezerwacie przyrody Grapa w Żywcu

2021-04-10 16:44

To kolejna akcja sprzątania tego terenu organizowana przez Klub Fotograficzny PTTK Góry Bez Cenzury. Rezerwat przyrody Grapa w Żywcu Sporyszu to jedno z bardziej ulubionych miejsc mieszkańców miasta. Tutaj wychodząc z sąsiadujących z tym miejscem bloków po kilkunastu krokach już można znaleźć się wśród zielonych drzew i maszerować ścieżką przyrodniczą. Niestety jest to również miejsce, w którym część mieszkańców urządziło sobie śmietnik.

W sobotnie przedpołudnie na terenie rezerwatu Grapa pojawiła się grupa ludzi uzbrojona w rękawiczki i worki by pozbyć się wątpliwych dekoracji w postaci porzuconych butelek, puszek, kartonów i wszelakiej maści śmieci. Nie wszystkie mieściły się do worka stąd bezcenna pomoc Wodniaków, którzy na akcję przyjechali kładami z przyczepami.

- Kolejny raz zebraliśmy masę śmieci. Worków nie jesteśmy w stanie na szybko policzyć, a do tego mamy elementy kanapy, piekarnika, komputera, dziecięcych wózków, jakiś kabli. Gdyby nie pomoc Wodnego Pogotowia Ratunkowego z kładami i przyczepami nie dałoby się tego zebrać -wyjaśnia Anna Zięba z Klubu Fotograficznego Góry Bez Cenzury. (posłuchaj poniżej)

-Takie sprzątanie działa trochę psychologicznie, bo jak posprzątamy teren i jest czysto w około , to jak ktoś przyjdzie będzie mu trudniej w takim czystym miejscu wyrzucić śmieci. A jak śmieci są wszędzie, to człowiek się nie zastanawia i rzuca kolejne- mówi Łukasz Konieczny ze Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Żywieckiego.

Do akcji sprzątania Grapy włączyły się całe rodziny. Nie ukrywają ,że to jest jedno z ulubionych miejsc do spacerów stąd udział w akcji. Obok dorosłych z workami spacerowały również dzieciaki. Najmłodszy uczestnik śmieciobrania towarzyszył rodzicom w wózku. ( zobacz galerię poniżej)

Organizatorem Śmieciobrania Grapa 2021 jest Klub Fotograficzny PTTK Góry Bez Cenzury. W porządkowaniu Grapy wzięli udział Członkowie Wodnego Pogotowia Ratunkowego Oddział Żywiec oraz Społeczna Straż Rybacka Powiatu Żywieckiego, a także mieszkańcy Żywca. Spółka Beskid zapewniła uczestnikom akcji rękawiczki, worki na śmieci , a na koniec wywóz wypełnionych po brzegi worków i pozostałych śmieci.

Kolejna akcja planowana jest w wakacje.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Posłuchaj: Anna Zięba o akcji Śmieciobranie w Żywcu Sporyszu
Wariacki, nocny rajd w Grudziądzu. Kierująca BMW była pijana jak smok