kolej linowa Buczynka w Korbielowie

i

Autor: Agata Chmielowska

Jutro rusza długo wyczekiwany wyciąg narciarski w Korbielowie. Kolej Linowa Buczynka po pięciu latach postoju w końcu będzie wozić turystów

2021-01-08 15:30

To jedna z najdłużej wyczekiwanych w regionie i uruchomiona po pięci latach przestoju inwestycja turystyczna. Po wielu zawirowaniach, rusza w najbliższy weekend Kolej Linowa Buczynka w Korbielowie. Wypinany 4-osobowy wyciąg w ośrodku narciarskim Korbielów-Pilsko po raz pierwszy zostanie oddany do użytku w sezonie zimowym 2020/2021, mimo że jego budowa została zakończona w 2015 roku. Budowa czteromiejscowej kolejki odbyła się w latach 2014-2015. Pierwotnie stacje kolei linowej zostały zainstalowane na dziedzińcu wyciągu Tatralift w Kieżmarku, gdzie służyły jako prototyp do opracowania technologii wyprzęganej.

 Mimo że od 5 lat kolejka była gotowa nie była udostępniona do użytku publicznego. Głównym powodem była wierzytelność zarejestrowana przez Tatralift wobec inwestora. Jeszcze w październiku 2018 roku inwestor był winien producentowi kwotę 2,4 mln euro. „Kolejka linowa w Korbielowie została rozliczona i powinna być czynna w tym sezonie zimowym 2020/2021” - potwierdziła Kvetoslava Mačeková, kierownik sprzedaży Tatralift dla LANOVKY.sk.

Według portalu informacyjnego Korbielów.net, nowym operatorem kolejki Buczynka powinna być Bielsko-Biała Meat - Pros, specjalista w zakresie przetwórstwa mięsnego.  Długość wyciągu to blisko 1,5 km na przewyższeniu ponad 300-tu metrów. W ciągu godziny kolejka może przewieźć 2000 osób, które z górnej stacji w ciągu 40 minut mogą dojść na Halę Miziową a w 1,5 godz. na szczyt Pilska. Pamiętać trzeba, że zgodnie z wytycznymi, kolejka działać będzie tylko dla ruchu turystycznego, bez nart i snowboardów.

Bilet na przejazd zakupić można tylko w kasie znajdującej się przy dolnej stacji Kolei Buczynka w godzinach 9:00-15:00.

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Zima na Górkach Fordońskich w Bydgoszczy