Szymon Wróbel kręci nowy film

i

Autor: Przemysław Burczka

„Jukace. Magiczna historia.” W Zakopanem i Żywcu ruszają zdjęcia do nowego filmu Szymona Wróbla

2021-06-20 10:59

We Wtorek, 22 czerwca w Zakopanem i Żywcu, ruszają zdjęcia do kolejnego filmu Szymona J. Wróbel, autora m.in. takich dokumentów jak „Jego oczami” o ks. Tischnerze, którym pokazywany był również poza granicami Polski, czy „Z domu..”, który do dziś można oglądać na ekranach TVP Kulturze.

 -Kilka dni temu w Mieście Marki odbyła się premiera mojego nowego filmu, jakiś etap został zamknięty i cieszę się że kolejny nowy mogę otworzyć ponownie w swoich rodzinnych stronach. Przed nami sporo pracy, ale liczę że efekt zadowoli widzów nie tylko w naszych okolicach.- mówi Szymon J. Wróbel dziennikarz, autor książek i filmów dokumentalnych.

„Jukace. Magiczna historia.”, to będzie film o pasji, tradycji, wartościach, czyli o unikatowej grupie obrzędowej, która zdarzyła się na Żywiecczyźnie, ale zdarzyć się mogła w każdym miejscu w Polsce. Jukace, barwne stroje, magiczne maski i piękna historia wielu pokoleń, która przetrwała do dziś!

W filmie poznamy m.in. pasjonatów, kawalerów, którzy są kolejnym pokoleniem Jukacy i z uśmiechem starają się dbać o przetrwanie tej wyjątkowej tradycji. Okiem kamery spojrzymy, to, co, na co dzień umyka oczom turystów, przyjeżdżającym na wydarzenia związane z bohaterami filmu.

Kolejne tradycje znikają z oczu mdłych pokoleń mieszkańców naszych wisi i miast. Wirtualny świat i pandemiczny okres nie sprzyjają pobudzaniu zainteresowania lokalnymi tradycjami, ten film ma pokazać, że może być inaczej. Producentami filmu są: Miasto Żywiec, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Starostwo Powiatowe w Żywcu, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku – Białej.

Szymon J. Wróbel: dziennikarz, współpracował m.in. z krakowskim Dziennikiem Polskim, Lounge Magazynem, TVN Style, TVP Kraków, czy Miastem Muzyki RMF. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych „Jego Oczami”, „Z domu…”, „Ojciec, czyli o Pieronku”, oraz filmu "Pamiętajcie!". Jako autor debiutował książką „Jego oczami”, a w 2018 roku ukazała się jego druga książka "Ojciec, czyli o Pieronku", która trafiła na listę bestsellerów Empiku. Początkiem 2018 roku otrzymał tytuł „Osobowość roku 2017” w kategorii Kultura w powiecie Żywieckim. W plebiscycie Dziennika Zachodniego. Obecnie można go usłyszeć również w Radiu Bielsko w audycji "Pozycja Obowiązkowa na weekend", w której opowiada o książkach. 

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy.

NAMIĘTNE POCAŁUNKI w Hiszpanii. Kibice OPANOWALI Sewillę!