Jubileusz okazją do zaprezentowania muzyki organowej

i

Autor: materiały organizatora

Jubileusz okazją do zaprezentowania muzyki organowej. Prezentacje organowe już 12 grudnia w Zabłociu

2021-12-11 21:32

Sporych rozmiarów organy piszczałkowe z kościoła parafialnego w Zabłociu niemal dokładnie 60 lat temu zostały poświęcone i zaczęły służyć miejscowym parafianom

- W związku z jubileuszem chcemy zaprezentować ten wyjątkowy instrument wszystkim chętnym - wyjaśnia muzyk - Tomasz Barcik.

- Było to 17 grudnia 1961 roku, wiec mamy okrągłą rocznicę. Z tej okazji postanowiliśmy nie organizować jednego, dużego koncertu. Dlatego po każdej z sześciu niedzielnych Mszy Świętych będzie około 15 minutowa prezentacja, gdzie będziecie mogli usłyszeć brzmienie tego instrumentu i jego obecne możliwości po częściowej renowacji, która została przeprowadzona. Do tego organy towarzyszyć będą wiernym podczas liturgii - zapowiada pomysłodawca wydarzenia.

Za kontuarem zasiądzie Paweł Seligman, którego wielokrotnie można było już usłyszeć podczas organizowanych od 2013 roku Floriańskich Wieczorów Muzycznych, w czasie których Zabłockim organom towarzyszyły rozmaite instrumenty, a nawet chór. - W tych muzycznych spotkaniach chodzi o to, by ten rodzaj muzyki uczynić bardziej dostępnym - przyznaje Tomasz Barcik.

- Sądzę, że jest to dobra okazja, by goście z Żywiecczyzny mogli spędzić chwilę z muzyką klasyczną. Nie każdy ma dziś możliwość wyjść czy do teatru czy do filharmonii, gdzie wydarzenia są płatne. My staramy się tę muzykę organową i klasyczną podać na wyciągnięcie ręki. Sporo osób korzysta z takiej możliwości, więc jest to dla nas duża motywacja, aby organizować kolejne tego typu koncerty - podsumowuje nasz rozmówca.

Podczas niedzielnych prezentacji organowych będzie można także wesprzeć dalszą renowację instrumentu.

Jubileusz zabłockich organów
Iluminacje świąteczne w Szczecinie