Jest lepiej, ale wciąż takie akcje są potrzebne

2022-05-08 21:21

Za nami trzecia edycja śmieciobrania w rezerwacie Grapa

Jest lepiej, ale wciąż jest co robić - przyznają uczestnicy weekendowego śmieciobrania - czyli trzeciej już akcji sprzątania rezerwatu Grapa w Żywcu. Blisko trzydziestu wolontariuszy - mimo niesprzyjającej pogody - wyruszyło w las, by oczyścić go.

- Jestem stałym bywalcem tego miejsca, więc dlatego przyłączyłem się do akcji. Prócz tradycyjnych „zdobyczy” typu puszki i szkło - „wiadomo po czym”, wypatrzyłem też całkiem dobrą oponę samochodową - przyznaje jeden z wolontariuszy biorących udział w akcji, pan Daniel.

- Sezon na wycieczki leśne dopiero się zaczynam więc zobaczymy, czego tym razem ludzie zapomną… co zostawią w lesie… a co, z premedytacją tu przyniosą… - podsumowuje pan Daniel.

W pobliskiej Młynówce - członkowie Społecznej Straży Rybackiej powiatu żywieckiego z rzeki wyłowili między innymi sporych rozmiarów… dywan.

Rezerwat to kultowe miejsce dla mieszkańców miasta, a wielu z nich - skrawek lasu - niemal w centrum miasta darzy sentymentem - tak jak pani Aneta - jedna z wolontariuszek.

- Kilkanaście lat mieszkałam tu blisko, dlatego chętnie tu wracam. Jako dzieci się tu bawiliśmy, a dodatkowo w szkole tu biegaliśmy… Fajne wspomnienia, dlatego z sentymentem tu wracam, nawet po to, by uporządkować to miejsce - dodaje.

W akcję porządkowania rezerwatu włączyli się także najmłodsi rowerzyści, którym zupełnie nie podoba się rowerowy slalom między puszkami czy niebezpiecznymi szkłami. - Śmieci w takim miejscu są nie tylko brzydkie, ale są też niebezpieczne - przecież my - możemy na przykład na kawałku szkła przebić oponę, a osoby spacerujące mogą się zranić… - zauważa kilkuletnia rowerzystka - Hania.

W akcję sprzątania włączyło się także kilka osób z Ukrainy, które przebywają obecnie na Żywiecczyźnie. Jedna z pań, zadbała nawet o małe rękodzielnicze upominki dla wolontariuszy.

Akcję śmieciobrania zorganizował Klub Fotograficzny PTTK „Góry bez cenzury”, przy wsparciu: Żywieckiej Fundacji Rozwoju, Społecznej Straży Rybackiej powiatu żywieckiego, Wodnego Pogotowia Ratunkowego, Korpusu Solidarności oraz Miasta Żywiec i Spółki Beskid.

Śmieciobranie w rezerwacie Grapa - edycja trzecia
XV Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego w Bydgoszczy