Chęć wykonania odwiertu zgłosiły dwie firmy
Termin składania ofert w ogłoszonym przez gminę przetargu minął 11 stycznia. Ostatecznie wystartowały w nim dwie firmy. Spółka z Warszawy zaproponowała wykonanie zadania w kwocie 17,78 mln, natomiast przedsiębiorstwo w Łodzi zgłosiło chęć podjęcia się działań za 19,57 mln złotych.
Obie przesłane oferty są wyższe niż zakładany przez gminę budżet. Przypomnijmy, że władze Jasienicy na wykonanie inwestycji pozyskały dofinansowanie w wysokości niemal 15 milionów złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Według zeszłorocznych założeń, kwota ta miała w całości pokryć wykonanie odwiertu. Jeżeli władze gminy wybiorą jedną z dwóch ofert, będą musiały dopłacić kilka milionów złotych.
Zadaniem wyłonionej w przetargu firmy będzie wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych o głębokości blisko 2 km. Wykonawca inwestycji będzie również odpowiedzialny za opracowanie dokumentacji hydrogeologicznej. Według planu władz gminy, prace poszukiwawcze mają zakończyć się w 2024 roku.
Co jeśli badania potwierdzą obecność wód termalnych?
Przetarg na wykonanie odwiertu jest kontynuacją historii, która rozpoczęła się jeszcze pod koniec ubiegłego wieku. W 1999 w Grodźcu przeprowadzono badania, z których wynikało, że na terenie miejscowości mają znajdować się złoża wód geotermalnych, których temperatura może wynosić od 70 do 90 stopni Celsjusza.
Jeżeli wykonanie odwiertu potwierdzi te założenia, władze gminy będą mogły wystąpić o koncesje na eksploatację wód termalnych, co umożliwi powstania na terenie miejscowości uzdrowiska i obiektów rekreacyjnych. Jak informował w rozmowie z PAP wójt Jasienicy Janusz Pierzyna, geotermia to istotny element powstałego w 2017 roku projektu o nazwie "Jasienicki Kurort Zamkowy". Sercem projektu miałby stać się zamek w Grodźcu, a na liczącym 50 hektarów obszarze wokół niego ma powstać kompleks turystyczno-edukacyjno-rehabilitacyjno-sportowy. Jednym z jego elementów mają być baseny termalne.