Termin składania ofert w przetargu upływa 11 stycznia 2023 r. Prace poszukiwawcze mają zakończyć się do 2024 r. Firma, z którą zawarta zostanie umowa, wykona otwór poszukiwawczo-rozpoznawczy wód termalnych o głębokości blisko 2 km. Za zadanie będzie miała m.in. także opracować dokumentację hydrogeologiczną.
Dzięki badaniom i analizą gmina będzie mogła rozpocząć starania o zatwierdzenie zasobów wód termalnych. Jednocześnie pozwoli to na wystąpienie o koncesję na ich eksploatację.
Baseny termalne koło Bielska-Białej?
Wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, w 1999 r. zlecił prof. Julianowi Sokołowskiemu przeprowadzenie badań. Z opracowań wynikało, że na terenie Grodźca mogą znajdować się złoża wód geotermalnych. Temperatura wody ma wynosić pomiędzy 70 stopni a 90 stopni Celsjusza.
Geotermia to jeden z elementów stworzenia w Grodźcu kompleksu o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym w ramach projektu Jasienicki Kurort Zamkowy”. „Ciepłe źródła pozwolą na uruchomienie basenów z ciepłą i leczniczą wodą. Będą także mogły zostać wykorzystane do ogrzewania domów – powiedział cytowany przez PAP wójt gminy Janusz Pierzyna.
Jasienicki Kurort Zamkowy
W 2017 r. powstał projekt „Jasienicki Kurort Zamkowy” i został wpisany do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa. Sercem kurortu miałby się stać zamek w Grodźcu. Aktualnie należy do lokalnego przedsiębiorcy, który gruntownie odrestaurował zabytek.
Na odwiert w Grodźcu władze gminy pozyskały blisko 15 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ta kwota w całości ma pokryć wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego.
Na terenie około 50 hektarów wokół zamku ma powstać kompleks turystyczno-edukacyjno-rehabilitacyjno-sportowy. Plany zakładają m.in.:
- stworzenie muzeum, centrum konferencyjnego i edukacyjnego z zapleczem hotelowym,
- stworzenie ośrodka spa,
- powstanie centrum rehabilitacji,
- budowę infrastruktury sportowej, w tym ścieżek pieszych, rowerowych i konnych, tras narciarskich,
- utworzenie basenów termalnych
- budowę domu dla weteranów.
Częścią kurortu będą oranżerie, ogrody oraz rezerwat przyrody „Morzyk”.
Źródło: Obok Bielska-Białej może powstać kurort geotermalny. Trwa poszukiwanie złóż wód termalnych