I Jarmark Adwentowy w Jeleśni

i

Autor: Agata Chmielowska

Gwarnie, smacznie i świątecznie -za nami I Jarmark Adwentowy w Jeleśni

2021-12-20 14:00

Gwarnie, smacznie i świątecznie było w miniony weekened w centrum Jeleśni. Wszystko z powodu pierwszego, w historii gminy Jarmarku Adwentowego. Przez dwa dni na terenie obok Urzędu Gminy rozgościły się świąteczne stragany wypełnione rękodziełem i lokalnymi samkołykami.

- Ten jarmark, to świetny pomysł na wypromowanie regionalnych potraw, rzemiosła i rękodzieła. Nigdy tu nie było jarmarku adwentowego, więc nasza grupa z Fundacji Poza Horyzont z Warszawy postanowiła coś zrobić. Widzimy potrzebę na rozwinięcie tej społeczności, by pokazać co tu jest wartościowego. Największym problemem jest właśnie to ,że nie ma okazji by .pokazać co się w tych chałupach tworzy. To było naszym założeniem przy organizacji tej imprezy, by na początku pokazać to, co jest tworzone tu, w gminie Jeleśnia -mówi Adam Góra z Fundacji Poza Horyzont, pomysłodawca i organizator wydarzenia. ( posłuchaj poniżej)

A pokazać było co, bo twórców ludowych i rzemieślników w Jeleśni nie brakuje. Na stoiskach można było zobaczyć i zakupić wykonane ręcznie świąteczne ozdoby, były tradycyjne dekoracje z bibułki, a dla dzieci słynne drewniane zabawki. Nadleśnictwo z Jeleśni specjalnie na te okazję przygotowało dla dzieci konkurs z nagrodami. ( galeria poniżej) 

Na takim wydarzeniu nie mogło również zabraknąć Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie Gminy Jeleśnia. Każde z 7 kół przygotowało stoisko ze swoimi popisowymi potrwami świątecznymi. Była zupa z kwaczków i śledzie z borówką, pyszne pasztety i świąteczne pierniki, pierogi i swojskie kiełbasy , a do tego moc nalewek " ku zdrowotności " - jak zapewniały

To wszystko  niestety już za nami, ale liczymy, że  będzie ciąg dalszy, więc do zobaczenia za rok.

posłuchaj :Adam Góra z Fundacji Poza Horyzont o I Jarmarku Adwentowym w Jeleśni
Jarmark Świąteczny w Radomiu i konkurs na najładniej ubraną choinkę
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE