Wiesław Pawlus

i

Autor: CKPT Radziechowy-Wieprz

Góral do tańca i do...igły. Wiesław Pawlus Spod Grojca w Wieprzu- artysta niekonwencjonalny

2021-05-31 14:41

Rok 2021 w województwie śląskim został ogłoszony Rokiem Górali. Z tej okazji na naszej stronie prezentujemy artystów i twórców z terenu powiatu żywieckiego, którzy w szczególny sposób zachwycają przywiązaniem do tradycji, ale również swoją oryginalnością i charyzmą. Niedawno pisaliśmy o Marii Grzegorek, rozpowszechniającej znaną dawniej w Żywcu i okolicach sztukę tworzenia kwiatów, wieńców i ozdób choinkowych z bibuły i papieru. Dziś przedstawiamy Wiesława Pawlusa górala do tańca i do...igły.

Wiesław Pawlus z Wieprza to znany w środowisku regionalnym autor przepięknych tradycyjnych ozdób z bibułek i haftów na strojach góralskich. Te nietypowe dla mężczyzny umiejętności nabywał od dzieciństwa.

-Mama miała mnie za dziewce...trzeba było podłogi umyć i różne rzeczy zrobić, wyhaftować,chustecke obrobić, merszekę zrobić . Od starszej kuzynki nauczyłem się haftu na tiulu-wspomina artysta. ( posłuchaj poniżej)

 Wiesław Pawlus pracował jako tkacz w jednej z bielskich fabryk włókienniczych. Gdy przemysł ten w Bielsku -Białej upadł przeszedł na bezrobocie. Miał na utrzymaniu żonę i dzieci. By związać przysłowiowy koniec z końcem zaczął zarabiać haftując sznureczkami stroje góralskie, głównie dla mężczyzn. O kunszcie artysty świadczą jego prace.( zobacz galerię)

-Już ponad dwadzieścia roków robie z tymi strojami, najwięcej guni, portek, kożusków-wyjaśnia artysta.

Dużo nauczył się od swojej starszej kuzynki: haftowania serwet czy tworzenia bibułkowych kwiatów. Brał udział w konkursach organizowanych przez Muzeum Miejskie w Żywcu dla twórców ludowych i często jako jedyny mężczyzna konkurował z twórczyniami. Z czasem sam stał się wzorem dla młodych artystów z regionu.

-To nie hańba robić takie rzeczy -mówi Wiesław Pawlus. Mnie to cieszy. To nasza tradycja i spuścizna po naszych przodkach. Oby było komu to wszystko przekazać ...

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy

Wiesław Pawlus o swoim zamiłowaniu do haftu i robótek ręcznych
Zlot zabytkowych pojazdów militarnych w Drawsku Pomorskim