Kalendarium Pieśni Żywieckiej - już dziś wartsztaty w sieci

i

Autor: FB Brygida Sordyl

Folklor w internecie - to działa... i to jak! Już dziś rusza druga edycja warsztatów online. Tym razem pieśni pasyjne. Start dziś o 18.00

2021-03-11 8:14

Kalendarium Pieśni Żywieckiej to cykliczne spotkania śpiewacze w formie warsztatowej, podczas których poruszana jest inna tematyka pieśniarską zgodną z rokiem obrzędowym regionu Żywiecczyzny

Cykl 3 posiadów zakończony jest podsumowaniem w formie Koncertu Domowego. Warsztaty prowadzi Brygida Sordyl - młoda śpiewaczka ludowa, skrzypaczka, etnomuzykolog i pedagog.

- Cykl śpiewaczy składa się z dwóch modułów - wyjaśnia. - Pierwszy z nich to warsztaty śpiewacze online, czyli posiady podczas których uczę dźwięku, tekstu i zdobień zgodnych z regionem Beskidu Żywieckiego. Oczywiście nie brakuje też kontekstu, w jakim funkcjonowała konkretna pieśń - tłumaczy.

- II Cykl Kalendarium Pieśni Żywieckiej skupia się na tematyce pasyjnej, a startuje już dziś o 18.00. W tej serii poznacie - pieśni pasyjne - wyjaśnia Brygida Sordyl.

- Najpierw będą to pieśni opowiadające o drodze męki i śmierci Jezusa Chrystusa i Jego Matki Maryi. Drugie spotkanie - za tydzień to pieśni opowiadające o Krzyżu Świętym, zaś trzecie spotkanie to pieśni u Grobu Pańskiego, czyli opłakujące. - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Drugą częścią wydarzenia, nie będzie tym razem koncert domowy, a domowe czuwanie z pieśnią. - Po prostu będziemy modlić się tymi pieśniami - zapowiada Brygida Sordyl.

Każdy może stać mecenasem tego przedsięwzięcia. Jeśli podoba się wam pomysł muzykowania w internecie - poszukajcie profilu Brygidy Sordyl na FB i platformie patronite.

Dłużej rozmowy z Brygidą o jej pasji śpiewania i dzielenia się wiedzą - możecie posłuchać poniżej:

Kalendarium Pieśni Żywieckiej w internecie
Oskoła zdrowy sok z brzozy. Zobacz, jak bezpiecznie pozyskać sok z brzozy?