Folk-Up! I Festiwal Muzyki Folkowej 2021

i

Autor: Folk Up!

Folk-Up! I Festiwal Muzyki Folkowej 2021 już niebawem. Trzydniowa impreza wystartuje już 26 sierpnia

2021-08-13 9:51

Festiwal to spotkanie tych, którzy grając muzykę ludową mają chęć wyjścia poza ramy tradycji

- Chcieliśmy stworzyć przestrzeń dla tych muzyków, którzy mają potrzebę grania czegoś więcej niż tylko muzyka tradycyjna - wyjaśnia Brygida Sordyl jedna z organizatorek wydarzenia. - To czas dla tych, którzy nie boją się opracowywać i aranżować muzyki tradycyjnej - oczywiście z pełnym szacunkiem dla muzyki źródeł. To ona jest naszą podstawą i inspiracją - zaznacza.

- Stwarzając tę przestrzeń dla młodych muzyków dajemy im szansę, aby nie poprzestali wyłącznie na tej muzyce, którą do tej pory poznali w zespołach ludowych. Z przyjaciółmi - od lat tworzymy muzykę na bazie tradycji i teraz chcemy podzielić się naszym doświadczeniem i radością tworzenia - wyjaśnia Brygida Sordyl.

I edycja festiwalu to trzy dni warsztatów i koncertów, a wszystko odbywać się będzie w Łodygowicach. - Co ciekawe, proponujemy nie tylko zajęcia w grupach różnorodnych instrumentów oraz śpiewu, ale także warsztaty w combach muzycznych, gdzie będziemy już tworzyć i aranżować utwory - tłumaczy nasza rozmówczyni. Efekty tych zajęć będzie można usłyszeć podczas wieczornych koncertów towarzyszących festiwalowi.

Pierwszego dnia w Łodygowickim parku, między zamkami na otwarcie o 18.00 zagra Kapela PoPieronie, a później już potańcówka. W sobotę natomiast po części warsztatowej organizatorzy zapraszają na „folk session” czyli imprezę dla wszystkich muzykantów, którzy będą mieli ochotę wspólnie pograć - początek o 19.30. Natomiast niedziela zaprezentuje przede wszystkim warsztatowiczów oraz to co stworzyli. Na finał zagra Zespół Bree.

Pomysłodawcami przedsięwzięcia są Brygida Sordyl oraz  Maciej Ormaniec – wspólnie z grupą swoich muzycznych przyjaciół.

I jeszcze ważna informacja - choć lista uczestników warsztatów zapełniła się w kilka dni - wstęp na wszystkie wydarzenia towarzyszące jest otwarty i bezpłatny.

Projekt pn. "Folk-Up! - I Festiwal Muzyki Folkowej" dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Żywiecką Fundację Rozwoju i Gminę Łodygowice przy współpracy ze Stowarzyszeniem Integracji Europejskiej Młodzieży i Rozwoju Obszarów Wiejskich z siedzibą w Żywcu.

Folk Up! I Festiwal Muzyki Folkowej
Ania Wyszkoni wróciła. Posłuchajcie piosenki Skrable