Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

i

Autor: Starostwo Bielsko Biała

Dramatyczna sytuacja Szpitala Pediatrycznego w Bielsku -Białej. Czy placówkę, która zabezpiecza opiekę medyczną dla 125 tysięcy dzieci i młodzieży z 4 powiatów czeka likwidacja ?

2021-02-09 18:25

Ministerstwo Zdrowia zmienia zasady finansowania szpitali pediatrycznych i robi to z zaskoczenia. Zamiast ryczałtu wypłacanego co miesiąc, od początku roku będzie płaciło za faktycznie wykonane świadczenia. Naszym zdaniem, wprowadzanie tego TERAZ KIEDY JESTEŚMY W TRAKCIE PANDEMII COVID-19 i pacjentów jest dużo mniej niż zwykle, doprowadzi do całkowitej utraty płynności tych placówek, a w konsekwencji do ich likwidacji-wyjaśnia sytuację Bielski Starosta Andrzej Płonka.

W Starostwie w Bielsku- Białej zwołano konferencję w sprawie sytuacji Szpitala Pediatrycznego. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział:Andrzej Płonka Starosta Powiatu Bielskiego, Katarzyna Czauderna pełniąca obowiązki dyrektora placówki oraz Lucyna Majewska, naczelniczka wydziału zdrowia w Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej.

-W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej brakuje pieniędzy na wypłaty za styczeń, które powinniśmy wypłacić do 10 lutego! Szacujemy, że do końca roku zabraknie ok. 8- 9 mln zł. Nie mamy skąd wziąć tych pieniędzy. Spadło to na nas, jak grom z jasnego nieba-grzmiał Starosta Płonka.

Sytuacja zaskoczyła zarówno organ prowadzący jakim jest bielskie starostwo jak i zarząd szpitala.

-W grudniu 2020 r. NFZ uzgodnił z naszym szpitalem plany rzeczowo-finansowe, których następstwem było podpisanie w styczniu 2021 r. aneksu do umowy, według którego finansowanie świadczeń zdrowotnych do połowy bieżącego roku nie zmieni się. Tymczasem teraz- 1 lutego wpłynęło do nas oświadczenie funduszu, że finansowanie będzie odbywało się na zupełnie nowych zasadach i obejmie okres od 2021 r. Trudno tego działania nie nazwać chaosem! Już przed pandemią sytuacja finansowa naszej placówki była trudna, stąd podjęcie planu naprawczego na 2021 r. , który właśnie legł w gruzach-tłumaczy Andrzej Płonka.

- Szpital Pediatryczny w B-B otrzymywał co miesiąc ryczałt w wysokości 1/12 założonej sumy. Miesięcznie to było ponad 1,8 mln zł. Pandemia nie zniknęła, ludzie nadal boją się zarazić koronawirusem, dlatego pacjentów mamy wciąż mniej niż zwykle. Bielski „pediatryk”, nie ze swojej więc winy wykonał w styczniu założony plan na poziomie 60 proc. To oznacza, że za ten miesiąc otrzyma ok. 1,1 mln zł, dlatego zabraknie środków na wynagrodzenia. A to nie przecież nie wszystko, żeby placówka mogła funkcjonować-dodaje Starosta.

Koronawirus uderzył w marcu zeszłego roku. Mimo tego szpital bardzo dobrze poradził sobie z wykonaniem kontraktu za 2020 rok.

- Mimo ogromnych trudności związanych z sytuacją epidemiczną plan został wykonany na poziomie 70 proc. Wracając do pieniędzy. Pomimo zwiększenia nakładów przez NFZ na 2020 r., otrzymania dodatkowych środków na walkę z COVID-19 szpital zamknie miniony rok stratą na poziomie 1,9 mln zł. Dlatego skandalem jest wprowadzanie nowych zasad finansowania szpitali pediatrycznych w tak chaotyczny sposób, kiedy walka z pandemią cały czas trwa- podkreślał bielski Starosta.

Bielski szpital jest jedyną taką placówką na południu woj. śląskiego. Zabezpiecza 125 tysięcy dzieci i młodzieży z 4 powiatów, a także najmłodszych turystów odwiedzających Beskidy. Trafiają tutaj też mali pacjenci z Małopolski.

-10 lat walczyliśmy o kontrakt na dziecięcą psychiatrię. Od 1999 r., kiedy jesteśmy organem prowadzącym dla tej placówki zainwestowaliśmy w pediatrię (modernizację i doposażenie szpitala) ok. 25 mln zł z budżetu powiatu. Dlatego nie wyobrażamy sobie, żeby doszło do jej likwidacji. ( posłuchaj poniżej)

Jaki jest rozwiązanie tego problemu?

-Wycofanie się z tych zmian i wprowadzenie ich dopiero, kiedy skończy się pandemia COVID-19, a szpitale będą mogły normalnie działać-wyjaśnia Starosta Płonka.

- Wystąpiłem w tej sprawie do premiera, do wicewojewody śląskiego i wszystkich parlamentarzystów z Podbeskidzia. Myślę, że najwięcej do powiedzenia w tej sprawie- czy Szpital Pediatryczny w B-B jest potrzebny, czy nie powinni mieć nasi mieszkańcy. Jeśli uważacie Państwo, że placówka powinna nadal działać, ślijcie e-maile do premiera Morawieckiego oraz do ministra Niedzielskiego. To byłoby bezcenne wsparcie.

"Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

posłuchaj :Starosta Bielski Andrzej Płonka o dramatycznerj sytuacji Szpitala Pediatrycznego w Bielsku Białej
Atak zimy w Trójmieście. Drugi dzień intensywnych opadów śniegu 9.02.2021